کد خبر: 3579
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰
شریعتمداری

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: هر چند معتقد نیستیم با لغو تحریم‌ها همه مشکلات کشور حل می‌شود، اما توقف ماشین تحریم‌ها می‌تواند امید و نشاط بیشتری به جامعه برگرداند.

به گزارش پایگاه خبری چشم انداز ۱۴۰۴ و به نقل از تسنیم، به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، محمد شریعتمداری در نشست تخصصی آذربایجانی های مقیم خارج از کشور در تبریز با اشاره به نقش ایرنیان مقیم خارج در رونق اقتصادی کشور اظهار داشت: هر چند به دلیل تحریم های اعمال شده سرعت برنامه چشم‌انداز توسعه کند شده است، اما به دلیل استحکام نظام و روند مناسب مذاکرات هسته ای، با عزت مداری در مسیر دستیابی به موفقیت گام برمی داریم.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت در سیاست خارجی و حل موضوع هسته‌ای چرخش اقتصاد کشور همزمان با تداوم فعالیت سانتریفیوژهاست، گفت: امید مردم از طرفی و حمایت و هدایت مقام معظم رهبری از طرف دیگر پشتوانه دولت در ادامه مسیر است.

شریعتمداری با بیان این که اهتمام دولت نپذیرفتن مذاکره در سایه تحریم است، گفت: هر چند معتقد نیستیم با لغو تحریم‌ها همه مشکلات کشور حل می‌شود، اما توقف ماشین تحریم‌ها می‌تواند امید و نشاط بیشتری به جامعه برگرداند.

وی با اشاره به ضوابط و مقررات دست و پاگیر و مشکل‌ساز سرمایه‌گذاری اعلام کرد: با اصلاح مقررات درصدد باز‌کردن بندها از پای اقتصاد هستیم.

وی پرداخت حق‌التسریع برای فعالیت قانونی را معضل نظام اداری کشور دانست و افزود: نگرش رشوه‌دادن برای تسهیل امور باید از اذهان جامعه ایرانی خارج شود.

شریعتمداری برداشتن مقررات زاید و کاهش ارتباط با کارمندان را در راستای کاهش فساد اداری ضروری دانست و گفت: راه اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری گام مثبتی برای کاهش زمان صدور مجوزهاست.

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به استعدادهای مناسب آذربایجان شرقی برای سرمایه‌گذاری، بر سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان تاکید کرد.

در این نشست تعدادی از آذری‌های مقیم خارج از کشور مشکلات موجود درباره  فعالیت‌های اقتصادی به‌ویژه سرمایه‌گذاری در ایران را مطرح کردند.

امتیازات ویژه مالیاتی، اختصاص تسهیلات بانکی کم بهره و کاهش بروکراسی گمرکی برای ترخیص ماشین آلات از خواسته‌های سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج بود.

در این نشست 50 نفر از آذربایجانی‌های مقیم کشورهای چین، آلمان، ترکیه، سوییس، امریکا و امارات و علاقمندان به سرمایه‌گذاری در آذربایجان شرقی حضور داشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها