matbhenko-1.jpg

بانوی اول سیاست روسیه امروز وارد تهران می شود، وی رئیس شورای فدرارسیون روسیه و سومین مقام سیاسی روسیه محسوب می شود.

به گزارش پایگاه خبری چشم انداز ۱۴۰۴ به نقل از خبرآنلاین، مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه در کانال تلگرامش نوشت: در این سفر که از عصر امروز آغاز می‌شود ماتویینکو با  علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.


والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه که از اعضای حزب روسیه واحد نیز هست، بر اساس جایگاه این شورا در قانون اساسی روسیه سومین مقام بلند پایه این کشور پس از رئیس جمهور و نخست وزیر محسوب می‌شود و چنانچه به هر دلیلی روسیه دارای رئیس جمهور و نخست وزیر نباشد، رئیس شورای فدراسیون عهده دار امور ریاست جمهوری روسیه می‌شود.
شورای فدراسیون روسیه که طبق قانون اساسی مصوب سال 1993 این کشور تاسیس شده متشکل از 170 نماینده است که از 85 جزء فدراسیون روسیه شامل 22 جمهوری، 46 استان، 9 خطه یا کرای، 3 شهر فدرال، 4 منطقه خودمختار و 1 استان خودمختار هستند.


اعضای شورای فدراسیون روسیه در واقع چهره های شاخص مناطق مختلف ( واحد های سیاسی ) روسیه هستند که یکی از آنها از میان نمایندگان مجالس استانی و دیگری توسط استاندار یا بالاترین مقام هر واحد سیاسی روسیه انتخاب و برای عضویت در شورای فدراسیون به رئیس جمهور معرفی می شوند، مدت زمان عضویت نمایندگان در شورای فدراسیون، بستگی به واحد سیاسی خود نماینده دارد بدین معنا که تا زمانی عضو شورای فدراسیون خواهد بود که نماینده واحد سیاسی منطقه خود باشد.
قوه مقننه در فدراسیون روسیه متشکل از دو پارلمان است؛ شورای فدراسیون (همان سنا) با 178 نماینده و دومای دولتی با 450 نماینده.


طی این دو سال رؤسای پارلمان های ایران و روسیه و نمایندگان مجالس دو کشور دیدارهای متعددی داشته اند که سفر سرگئی ناریشکین رئیس وقت دومای کشوری روسیه به ایران در سال 1393 و دیدار وی با لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در اواخر مهر 1394 به شهر سوچی روسیه برای شرکت در کنفرانس باشگاه مباحثه والدای و دیدار وی با رییس جمهور روسیه از جمله آن‌ها است.
والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه پیش از سفر خود به ایران که از امروز آغاز می‌شود، طی مصاحبه‌ای خواستار کمک برای پیدا کردن دختری ایرانی شد که ۱۲ سال پیش در تهران از وی که در آن زمان فرماندار شهر سن پترزبورگ بود، استقبال کرد.


قطعا سفر این مقام عالی‌رتبه روسیه به ایران  سهم مهمی در ارتقاء سطح همکاری‌های دو جانبه به ویژه در بخش پارلمانی خواهد داشت.
روابط دوجانبه از جمله همکاری های رو به گسترش در عرصه فعالیت های صلح آمیز هسته ای، اوضاع سوریه و مبارزه با تروریسم از محورهای مذاکرات اعلام شده است که به نظر می‌رسد نتایج انتخابات آمریکا نیز فصل جداگانه‌ای را در این مذاکرات به خود اختصاص دهد.
والنتیانا ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون که از امروز به دعوت علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی میهمان ایران می‌شود، در 31 آگوست 2011 به عنوان نماینده از طرف نهاد اجرایی سن‌پترزبورگ در شورای فدراسیون انتخاب و با اتفاق آراء به عنوان رییس شورای فدراسیون برگزیده شد، جایگاهی که ماتویینکو مجددا در سال 2014 با اتفاق آراء در این سمت ابقا شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها