کد خبر: 5059
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۷
currency-increaze-1.jpg

یک کارشناس اقتصادی درباره دلایل افزایش بهای ارز در بازار تا 3690 تومان به عوامل خارجی و داخلی تاثیرگذار بر افزایش قیمت اشاره کرد و گفت: کسری بودجه و محدودیت منابع ارزی مانع از اعمال قدرت و دخالت در بازار ارز است.

به گزارش پایگاه خبری چشم انداز ۱۴۰۴ به نقل از فارس، سید بهاء الدین حسینی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه شاخص برابری ارزها بهای واقعی ارز را تعیین می‌کند، اظهارداشت: اگر نسبت شاخص برابری دلار به ریال را بررسی کنیم می‌بینیم که نرخ فعلی دلار کمتر از ارزش واقعی آن است و مکانیزم بازار این نرخ را به سمت بهای واقعی حرکت داده است.

وی با بیان اینکه اولین مولفه‌ای که از خارج شدن اقتصاد از رکود تاثیر می‌پذیرد، بازار ارز است، گفت: با توجه به اینکه بازار ارز در ایران به شدت تحت تاثیر جوّ قرار می‌گیرد، تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران از سوی مجلس نمایندگان آمریکا و انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا بر تغییرات منحنی نرخ ارز در بازار تاثیرگذار بوده است. 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: کسری بودجه و محدودیت منابع ارزی مانع از کنترل نرخ ارز در بازار بوده و قدرت دخالت در بازار ارز را از دولت گرفته است و با توجه به برنامه یکسان‌سازی نرخ ارز، بانک مرکزی فقط در قیمت تعادلی می‌تواند ارز را تک نرخی کند.

حسینی هاشمی با اشاره به تاثیر عوامل خارجی و داخلی بر بازار ارز، افزود: نرخ جهانی دلار در برابر سایر ارزها در هفته‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و حتی فاصله دلار نسبت به یورو به‌شدت کاهش یافته است و این پدیده قطعا بر بهای ارز در بازار داخلی تاثیرگذار بوده است.

به گفته وی رشد طبیعی تقاضا در نیمه دوم سال و شروع ترم تحصیلی جدید دانشجویان خارج کشور از دیگر عوامل رشد بهای ارز است.

به گزارش فارس، هم‌اکنون نرخ ارز در بازار تهران به 3690 تومان رسیده است که نسبت به ساعاتی پیش 10 تومان و در مقایسه با روز گذشته 18 تومان افزایش داشته است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها