کد خبر: 5203
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
جایزه صلح نوبل

روز گذشته کمیته نوبل در حالی جایزه صلح را به کمپین حذف سلاح های هسته ای اهدا کرد که محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی نیز از نامزد های دریافت این جایزه بودند. کمپین حذف سلاح های هسته ای موسوم به ICANT، جنبشی جهانی است که در سال 2007 در کشور استرالیا شکل گرفت.

به گزارش خبر گزاری 1404 و به نقل از آخرین خبر، کمیته نوبل جایزه صلح سال 2017 را به کمپین حذف سلاح های هسته ای اهدا کرد. 

کمپین از بین بردن سلاحهای هسته ای موسوم به ICAN یک جنبش جهانی است که در سال 2007 در استرالیا شکل گرفته و 468 شعبه در 101 کشور جهان دارد و مقر آن در ژنو سوئیس است.

هدف این سازمان تعهد کامل همه کشورهای به معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای میباشد.

کمیته صلح نوبل در بیانیه خود آورده است؛ این جایزه به خاطر اقدامات این کمپین برای جلب توجهات جهانی به عواقب انسانی فاجعه بار هرگونه استفاده از سلاح هسته ای و فعالیتهای مبتکرانه برای به دست آوردن یک ممنوعیت مبتنی بر تعهد چنین سلاحهایی اعطا شده است. 

کمیته نوبل در ادامه بیانیه خود برای اعطای این جایزه تاکید کرده که قدرتهای هسته‌ای باید هرچه سریعتر مذاکرات خود برای خلع سلاح اتمی آغاز کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها