آمار نگران کننده چاقی

نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در کنفرانس تخصصی چاقی و سیاست های پیشگیری از آن افزود: یکی از بزرگترین تهدید هایی که مردم کشور های ثروتمند را تهدید می کند پدیده چاقی است. چاقی اصلی ترین دلیل بیماری های قلبی است که سالانه جان بسیاری را می گیرد. لذا سیاست گذاری برای کنترل چاقی در کشور، باید از اصلی ترین اولویت ها باشد.

به گزارش خبرگزاری 1404 به نقل از وبدا، باقر لاریجانی نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر در کنفرانس تخصصی چاقی و سیاست‌های کلان ملی و جهانی که در روز یکشنبه 16 مهرماه 96 برگزار شد، با اشاره به راهکار های موجود جهت کاهش چاقی در ایران، افزود: با سیاست گذاری صحیح، می توان احاد جامعه را از مشکلات چاقی آگاه نمود و اقدامات لازم برای کنترل چاقی در کشور را در دستور کار قرار داد. 

لاریجانی با معرفی آقای بوید استاد تغذیه جمعیت و بهداشت جهانی در دانشگاه اوکلند گفت: او با دیدن گزارش ایران، وضعیت کشور را خوب ارزیابی کرد.  

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به افزایش میزان چاقی در کشورهای خاورمیانه گفت: باید به این نکته دقت کرد که علت مرگ و میرها در منطقه از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیرواگیر و عوامل خطر آن حرکت کرده و میزان مرگ ناشی از این بیماری‌ها رو به افزایش است.

وی رفتارهای غلط تغذیه‌ای و کمبود فعالیت فیزیکی را از علل عمده چاقی در منطقه عنوان کرد و گفت: چاقی علت بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی و دیابت است و باتوجه به تاثیری که در میزان مرگ و میر افراد دارد باید به آن توجه ویژه‌ای شود.

لاریجانی گفت: علیرغم شواهد موجود سیاست‌گذاری در منطقه خاورمیانه برای کنترل چاقی کافی نیست و باید با نگاه سیستماتیک یک برنامه استراتژیک جهانی برای چاقی تدوین شود. برنامه‌ای که با همکاری تمامی دولت‌ها و بخش‌ها به اجرا در آید. 

وی افزود: چاقی در اثر ترکیبی از عوامل شخصی و محیطی ایجاد می‌شود و باتوجه به اینکه این عوامل محیطی نظیر عوامل اجتماعی، اقتصادی، روانشناختی و ... در بخش‌های مختلف مدیریت می‌شود، برای کنترل چاقی ضروری است تمام بخش‌ها در یک دولت با هم همکاری داشته باشند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: نظام سلامت بسیاری از کشورهای منطقه برای خدمات درمانی و بیماری‌های حاد شکل گرفته و عمده هزینه‌های این بخش برای خدمات درمانی به کار می‌رود و به خدمات پیشگیری و بهداشتی کمتر توجه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در اکثر کشورهای منطقه خدمات مراقبت از چاقی وجود ندارد و افراد تنها برای خدمات سطح دو و سه به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند، گفت: سیاست‌گذاری‌های مرتبط با چاقی نیز مبتنی بر مداخلات شخصی است و سیاست‌گذاری سیستمیک در هیچ یک از کشورهای منطقه صورت نگرفته و همچنین میوه‌ها و سبزیجات به نسبت غذاهای فرآوری شده گران‌تر هستند و مقررات کافی در این خصوص در منطقه وضع نشده است.

لاریجانی بر لزوم ایجاد سیستم‌های نظارت بر اجرای سیاست‌های مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر و چاقی و بودجه ریزی مناسب در این خصوص تاکید کرد و افزود: سیاست‌گذاری چندجانبه برای تدوین اقدامات مناسب، تامین زیرساخت‌های مناسب و حمایت دولت‌ها از برنامه‌های مرتبط با چاقی از عواملی است که برای کنترل این مشکل ضروری است.

وی به تدوین سند ملی بیماری‌های غیرواگیر در ایران اشاره کرد و گفت: این سند مورد حمایت رئیس جمهور کشور و سایر مسئولان است و برنامه‌های مدونی هم برای کنترل چاقی در ذیل این سند تدوین شده است.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت برای کنترل چاقی اشاره کرد و گفت: برای توانمندسازی سیستم مراقبت و پیشگیری ضروری است.

او با بیان اینکه باید مراقبت‌های مرتبط با چاقی به نظام آموزش علوم پزشکی کشور وارد شود، گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی بستر خوبی برای پیشبرد این هدف هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه عدم موفقیت در عمل به موقع برای کنترل چاقی عواقب اقتصادی مهمی را در منطقه در پی خواهد داشت افزود: منطقه خاورمیانه منطقه‌ای با جمعیت جوان در دنیا است و بدون شک اگر برای کنترل چاقی در این قشر فکر و عمل نشود عواقب غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر هزینه های چشمگیر بهداشتی و درمانی که چاقی به همراه دارد، عوارض و بیماری های ناشی از آن موجب کاهش نیروی کار در منطقه و همچنین هدر رفت منابع طبیعی و آسیب به محیط زیست را فراهم می نماید. بنابراین لازم است دولت ها با نگاهی سیستماتیک و با پیروی از استراتژی های جهانی برنامه ریزی مناسبی را برای کنترل چاقی داشته باشند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها