tavarom

یکی از مهمترین شاخص هایی که همه ساله توسط بانک جهانی و مجامع اقتصادی منتشر می شود نرخ تورم است. این شاخص بیانگر توانایی رقابت پذیری آن کشور است و همچنین تاثیر بسزایی در میزان رفاه دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی 1404 به نقل از آفتاب نیوز، در کشور های توسعه یافته نرخ تورم هیچ گاه از 2 یا 3 درصد فراتر نمی رود و بانک مرکزی توانایی کنترل قیمت ها را دارد. اما وضعیت در کشور های در حال توسعه این گونه نیست. 
مجمع جهانی اقتصاد هر سال گزارش رقابت‌پذیری جهانی را درباره وضعیت اقتصادهای جهان منتشر می‌کند و به بررسی آمار در بخش‌هایی مانند عملکرد بانک‌ها و پیشرفتگی شرکت‌ها می‌پردازد. سپس از این آمار برای فراهم کردن تصویری از اقتصاد هر کشور جهان استفاده می‌کند.
در بررسی آمار تورم، کشورهای جمهوری سابق شوروی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا امسال بالاترین نرخ تورم را داشته‌اند. با این‌همه کشور آمریکای جنوبی ونزوئلا که در پی سقوط قیمت‌های نفت در سال‌های اخیر با فروپاشی اقتصاد خود روبه‌رو شده، بالاترین نرخ تورم را در میان کشورهای مورد بررسی مجمع جهانی اقتصاد داشته است. نرخ تورم ونزوئلا بیش از ۲۵۰ درصد یا بیش از ۱۰ برابر هر کشور دیگری است.
پایگاه خبری "بیزینس اینسایدر" در فهرستی به بررسی کشورهایی پرداخته که نرخ تورم آنها در سال گذشته بالاتر از ۱۰ درصد بوده است.
این کشورها عبارتند از:
۱_ ونزوئلا: ۲۵۴.۹ درصد
۲_ جمهوری دموکراتیک کنگو: ۲۲.۴ درصد
۳_ مالاوی: ۲۱.۷ درصد
۴_ موزامبیک: ۱۹.۲ درصد
۵_ زامبیا: ۱۷.۹ درصد
۶_ غنا: ۱۷.۵ درصد
۷_ نیجریه: ۱۵.۷ درصد
۸_ قزاقستان: ۱۴.۶ درصد
۹_ اوکراین: ۱۳.۹ درصد
۱۰_ هائیتی: ۱۳.۴ درصد
۱۱_ جمهوری آذربایجان: ۱۲.۴ درصد
۱۲_ سیرالئون: ۱۱.۳ درصد
۱۳_ آرژانتین: ۱۰.۶ درصد
۱۴_ مصر: ۱۰.۲ درصد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها