catalonia

کشور های آلمان و فرانسه نیز علاوه بر اعلام مخالفت با طرح تجزیه کاتالونیا از کشور اسپانیا، می گویند این منطقه را به عنوان کشوری مستقل از اسپانیا به رسمیت نخواهند شناخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی 1404 به نقل از فارس، پس از گذشت چند ساعت از اعلام استقلال ایالت کاتالونیا، کشور های آلمان و فرانسه موضع خود را مبنی بر مخالف با این طرح اعلام کردند.

گزارش های منتشر شده از برلین و پاریس حاکی از آن است که استقلال کاتالونیا به عنوان یک کشور مستقل، هیچ گاه از سوی این دو کشور پذیرفته نخواهد شد.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه هم اعلام کرده که در اختلاف موجود میان مادرید و کاتالان‌ها، از دولت مرکزی اسپانیا پشتیبانی خواهد کرد.

امروز پارلمان کاتالونیا با تصویب قطعنامه استقلال، به صورت یک‌طرفه از دولت اسپانیا اعلام جدایی کرد.

 نمایندگان کاتالونیا با 70 رای مثبت، 10 رای منفی و  2 رای ممتنع به جدایی از اسپانیا رای دادند. این درحالیست که بعضی از نمایندگان مخالف جدایی در این جلسه حضور نیافته بودند. کاتالونیا برای اعلام جدایی از اسپانیا به 68 رای مثبت نیاز داشت.

در واکنش به اقدام پارلمان کاتالونیا، سنای اسپانیا نیز طی یک رای گیری در روز جمعه،  به سلب خودمختاری از کاتالونیا رای مثبت داد. براساس گزارش شبکه یورو نیوز، مجلس سنای اسپانیا با 215 رای ضمن مخالفت با تداوم خودمختاری منطقه کاتالونیا، حاکمیت مستقیم را بر این منطقه تصویب کرد.

مجلس سنای اسپانیا همچنین به دولت دستور داد تا با توسل به قوه قهریه، رئیس منطقه کاتالونیا و وزیران او را از سمتهای خود اخراج کند.

دولت مادرید پیش از این هشدار داده بود که در صورت اعلام جدایی از اسپانیا، دولت محلی کاتالونیا را منحل و یک انتخابات جدید در عرض 6 ماه آینده برگزار خواهد کرد.

ماریانا راخوی پس از رای گیری پارلمان کاتالونیا از همه خواست که آرامش خود را حفظ کنند. وی تاکید کرد که حاکمیت قانون دوباره به کاتالونیا بازخواهد گشت.

در جریان همه‌پرسی استقلال کاتالونیا، که اول اکتبر (9 مهرماه) برگزار شد، 90 درصد به استقلال این ناحیه رای دادند. دولت مرکزی همواره بر غیرقانونی بودن چنین اقدامی تاکید داشت و از این رو خواستار اجرایی شدن بند 155 قانون‌اساسی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها