koorosh

گردشگری بنا به ماهیت خود اثرات مثبت و منفی متعددی بر محیط فرهنگی-اجتماعی، طبیعی و اقتصادی ایران می گذارد. از لحاظ اقتصادی، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشور 4/3 درصد ، در اشتغال زایی در حدود 541000 شغل مستقیم و غیر مستقیم و در صادرات غیر نفتی در حدود 14 درصد برآورد شده است.

به بهانه 7 آبان روز کوروش : اقتصاد گردشگری، اقتصاد مغفول در ایران

اگر به اقتصاد دنیا به عنوان یک مجموعه نگاه کنیم، 10% از GDP جهانی از گردشگری حاصل می شود. چیزی در حدود 1600 میلیارد دلار ارزش سالیانه اقتصاد گردشگری در دنیاست.  امروز در حالی روز کوروش را گرامی می داریم، که وضعیت صنعت گردشگری ما از تولید ناخالص ملی ما چنگی به دل نمی زند. فارغ از موضوعات ملّی که حتماً همۀ ما نسبت به میهن و خاک خود عشق و علاقه داریم، موضوع استفادۀ بهینه و صحیح از سرمایه های باستانی و تاریخی مان که عمدتاً در صنعت گردشگری نمود پیدا می کند، بسیار حائز اهمیت است.

اقتصاد گردشگری، اقتصاد مغفول مانده

گردشگری بر چند فعالیت عمده تاثیر دارد، از جمله:

  1. اشتغال

2-توسعه

همچنین گردشگری بنا به ماهیت خود اثرات مثبت و منفی متعددی بر محیط فرهنگی-اجتماعی، طبیعی و اقتصادی ایران می گذارد. از لحاظ اقتصادی، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی کشور 4/3 درصد ، در اشتغال زایی در حدود 541000 شغل مستقیم و غیر مستقیم و در صادرات غیر نفتی در حدود 14 درصد برآورد شده است. این وضعیت بیانگر ضعف عمومی این بخش از نظر مدیریت، تبلیغات، ساختار حقوقی و نیز ارتباط ضعیف آن با سایر بخشهای اقتصادی کشور است.

مطالعات نشان می دهد که پتانسیل (آن چه که هنوز بالفعل نشده است) درآمدزایی از صنعت گردشگری در ایران می تواند تا دو برابر درآمد نفتی باشد.  اگر با توجه به مزایای صنعت جهانگردی و تاثیر اقتصادی توسعه این صنعت بر درآمدزایی و اشتغالزایی بتوانیم سهم شایسته ای از درآمد صنعت جهانگردی جهان دست پیدا کنیم، می توانیم سالانه سودی 2 برابر ذخایر نفتی را به کشور وارد کنیم. نگاه اقتصادی به صنعت جهانگردی می تواند تمامی جوانب فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... آن را نیز دربر گیرد، چرا که لازمه توسعه این صنعت و چرخه اقتصادی آن در درجه اول مهیا کردن بسترها در ابعاد دیگر آن است.

صنعت گردشگری و سهم آن در اقتصاد ملی‌ کشورها از جمله مباحث مهمی ‌است که مورد عنایت تمام کشورها قرار گرفته است و در ارتباط تنگاتنگ با صنایع زیر می باشد :

هتلداری

حمل و نقل

آژانس‌های مسافرتی

صنایع‌دستی

رستوران داری

صنایع‌غذایی

کشاورزی

اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات موردنیاز گردشگران و به ویژه صنایع‌دستی توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است. در ایران با توجه به شرایط حاکم بر منطقه و اقتصاد ایران، محورهای زیر از اهم حوزه های فعالیت برای گردشگری است که البته باید اذعان کنیم تا امروز توفیق چندانی نداشته ایم :

توسعه گردشگری داخلی در دو بعد استانی و ملی

تمرکز به جذب همسایگان از طریق افزایش تسهیلات در مرزهای خشکی و دریایی

توجه به گردشگران قاره ای در حوزه جغرافیایی فرهنگی با مشخصه گردشگری قاره‌ای

بازاریابی بین‌المللی با تمرکز بر بازارهای گردشگری مدیترانه‌ای و فراآتلانتیکی

تبع اجرای این برنامه‌ها و رویکردها موجب می‌شود که در بعد اقتصادی فواید زیر نصیب کشور گردد:

تسریع گردش سرمایه در نظام اقتصادی کشور

توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال

بهبود وضعیت معیشتی استان‌های محروم

• جذب سرمایه‌های بخش‌خصوصی خارجی

امیدوارم، با توجه بیشتر ما مدیران بخش خصوصی و همراهیِ قانون گذار و مجری، روزهای بهتری در صنعت گردشگری شاهد باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها