sad-hariry

سعد حریری پس از سفر اخیر خود به عربستان سعودی، در اقدامی غیر منتظره علاوه بر انتقاد شدید از اقدامات جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان، از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، بنا بر ادعای شبکه سعودی العربی، سعد حریری با تشبیه وضعیت کنونی کشورش به دوران ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید این کشور در اظهاراتی جنجالی در سفر خود به عربستان سعودی ادعا کرد: ایران به دنبال از بین بردن اتحادیه عرب است ولی با چنین اقداماتی که انجام می دهد، در نهایت منجر به نابودی خودش خواهد شد. 

اخیرا ثامر السبهان، وزیر سعودی در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس گفته بود،‌ از اینکه دولت لبنان نسبت به مشارکت حزب‌الله در جنگ علیه عربستان سکوت کرده، تعجب می‌کند.
حریری که به تازگی از عربستان به کشورش باز گشته بود بعد از توقف کوتاهی در بیروت از روز گذشته بار دیگر به عربستان رفته و در همین کشور هم استعفایش را اعلام کرد. او حتی با رئیس جمهور لبنان که روی کار آمدن هر دوی آنها بر اساس یک توافق داخلی در لبنان بود، در این باره سخن نگفته بود.
ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد، میشل عون، رئیس‌جمهور تماس تلفنی را از سعد حریری دریافت کرده و حریری در این تماس او را در جریان استعفایش گذاشته است.
ریاست جمهوری لبنان افزود:‌ عون منتظر بازگشت حریری به لبنان است تا از شرایط استعفایش بیشتر مطلع شود.
این در حالی است که منابع وزارتی لبنان در این باره گفتند، اعمال فشارهای زیادی روی حریری برای اعلام استعفایش وجود داشته است.
این منابع افزودند، ریاست جمهوری لبنان شدیدا از شیوه اعلام استعفای سعد حریری ناراضی است. اما رئیس‌جمهور هر آنچه لازم است برای ادامه حیات یک کشور دموکرات انجام خواهد داد.
به گفته این منابع، منابع وزارتی احتمال می‌دهند میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان سفرش را که قرار بود فردا (یکشنبه) به کویت باشد، به تاخیر بیندازد.
ولید جنبلاط،‌ رهبر دروزی‌های لبنان در این باره با بیان اینکه هرگز درباره استعفای حریری نظر نمی‌دهد، گفت: لبنان کوچکتر و ضعیف‌تر از آن است که پیامدهای اقتصادی و سیاسی این استعفا را تحمل کند و من همواره از دعوت کنندگان به مذاکره بین عربستان و ایران باقی خواهم ماند.
سلیم جریصاتی،‌ وزیر دادگستری لبنان نیز اظهار داشت:‌ استعفای حریری مبهم و مشکوک بود چه به لحاظ زمانی،‌ چه مکانی و چه مضمون دلایل استعفایش.
وئام وهاب، رئیس حزب توحید عربی نیز درباره استعفای حریری گفت:‌ استعفای حریری در این زمان بسیار تاسف بار است اما سوال اینجاست که چرا از ریاض اعلام شد. آیا او در حصر خانگی است یا مجبور به استعفا شده است؟
اعلام استعفای حریری از نخست وزیری لبنان خارج از کشورش و در دامان سعودی‌ها کاری بی‌سابقه‌ نه تنها برای لبنان بلکه در سراسر جهان است. بر همین اساس او در سخنانی که از روی کاغذ با استرس و دقت می‌خواند تمام دلیل این استعفا را ایران و حزب‌الله دانسته است؛ امری که فشار سعودهای برای اتخاذ این تصمیم را به خوبی نشان می‌دهد.
بسیاری از سخنانی که امروز حریری بر زبان جاری کرد پیشتر به اشکال گوناگون از حنجره مسئولان سعودی نیز شنیده شده است از جمله این سخن او که "شری که ایران در منطقه می‌پراکند به خود آن باز خواهد گشت" در واقع همان حرف‌هایی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان چندی پیش علیه ایران مطرح کرد و به نوعی تلاش کرد به زعم خود با آن ایران را تهدید کند.
این اقدام سعد حریری احتمالا بار دیگر لبنان را به ناآرامی‌های سیاسی و امنیتی خواهد کشاند و به نظر می‌رسد سعودی‌ها برای مرحله آتی در لبنان نقشه‌هایی در سر دارند به ویژه آنکه در زمان روی کار آمدن حریری که در طرف مقابل به ریاست جمهوری میشل عون، همپیمان حزب‌الله انجامید، سعودی‌ها خود را بازنده بازی در لبنان می‌دیدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها