hariri

ضرب المثلی معروف در لبنان می گوید بلعیدن غذا راحت است اما هضم آن دشوار. این مثل معروف حکایت خوابی است که مقامات سعودی برای سرنوشت تغییر حاکمیت در لبنان دیده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، بر اساس گزارش منتشر شده توسط شبکه خبری «سی ان ان» سناریو ساختگی عربستان برای استعفای نخست وزیر لبنان نتیجه معکوس در بر خواهد داشت. در ادامه این گزارش چنین آمده است: مردم لبنان با انتشار پوستر هایی در سطح شهر، حمایت تمام جانبه خود را از سعد حریری اعلام کرده و این امر حکایت از همبستگی مردم لبنان با نخست وزیر این کشور است. 

یکشنبه حریری برای اولین بار در هفته‌های اخیر در مقابل تلویزیون قرار گرفت و گفت که می‌خواست با خبر استعفای خود شوک مثبتی در لبنان ایجاد کند و بگوید وضعیت چقدر خطرناک است. استعفای او از طریق کانال خبری العربیه که بودجه آن را عربستان تامین می‌کند پخش شد. خود این موضوع یک شوک بود که تا پیش از آن روی نداده بود. حریری ایران و حزب‌الله لبنان را متهم به ایجاد بی‌ثباتی در لبنان کرد و مدعی شد که تهدید علیه جانش وجود دارد. در لبنان اما اکثریت می‌گویند که عربستان سعودی حریری را وادار به استعفا کرده چرا که از دید ریاض او به اندازه کافی در برابر  حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران ایستادگی نکرده است. عربستان سعودی اما این ادعا را رد می‌کند. ریاض امیدوار بود که برکناری حریری سبب شود تا مردم لبنان علیه حزب‌الله یا متحدانش رقیب قدیمی او موضع‌گیری کنند اما این‌گونه نشد. 

پس از این استعفا حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در شبکه تلویزیونی المنار ایستگاه تلویزیونی آن گروه ظاهر شد و به آرامی گفت که حریری اکنون فردی آزاد نیست و عربستان سعودی او را مجبور به بیان چنین اظهاراتی کرده است. او به حریری حمله نکرد بلکه با نخست‌وزیر ۴۷ ساله لبنان ابراز همدردی کرد. این تنها موضع او در قبال حریری نبود. میشل عون رییس‌جمهوری لبنان نیز به خبرنگاران گفت که حریری در گروگان سعودی‌ها است. او گفت این اقدام نقض حاکمینت لبنان از سوی سعودی‌هاست. حتی حامیان حریری در حزب او که مورد حمایت عربستان سعودی نیز هستند، خواستار بازگشت حریری به لبنان شده‌اند. وزیر کشور دولت لبنان در اعتراض به سعودی‌ها گفت ما لبنانی‌ها یک گله گوسفند یا قطعه از اموال و زمین نیستیم که قابل انتقال از شخصی به شخص دیگر باشیم. ساکنان بیروت نیز دیدگاه مشابهی دارند. «امین» مردی از جنوب لبنان که در مسابقه ماراتن یکشنبه گذشته در بیروت شرکت کرده بود می‌گوید ما خواهان بازگشت نخست‌وزیر هستیم. او اکنون نماینده همه ماست. او می‌گوید: «او لبنانی است و لبنانی‌ها همگی برادران یکدیگر هستند صرفنظر از تفاوت‌های فرقه‌ای». 

«بهاء» مردی در خیابان حمرا به خبرنگار«سی ان ان» می‌گوید: «چه دوست داشته باشید چه نداشته باشید ‌نمی‌توانید حزب‌الله را از سیاست و جامعه لبنان حذف کنید». این شبکه خبری‌نویسد:«علیرغم آن که بسیاری از لبنانی گلایه‌مند هستند که حزب‌الله لبنان وفاداری بیش از اندازه‌ای به ایران دارد و اشتیاق کمی برای پیروزی آن گروه وجود دارد با یان حال، تقرییا اکثریت لبنانی‌ها خواستار درگیری مسلحانه یا جنگ داخلی دیگری در کشورشان نیستند. 

«عبدالرحیم العوجی» طنزپرداز سیاسی در در کافه یونس در بیروت می‌گوید امروز موضوع فقط سعودی‌ها نیستند، ایرانی و امریکایی‌ها و همه می‌خواهند در امور ما دخالت کنند ما در حال بازگشت به دوران فراعنه و رومی‌ها هستیم. لبنانی‌ها می‌دانند که قدرت‌های خارجی به سیاستمداران‌شان فشار می‌آورند، آنان را تحریم می‌کنند و یا به آنان پول می‌دهند. 

این شبکه خبری می‌نویسد: «با این حال، این بار قضیه فرق می‌کند. عربستان سعودی باید بداند که در لبنان مثل معروفی است که می‌گوید بلعیدن آن کشور راحت اما هضم آن بسیار دشوار است. شاهزاده جوان عربستان سعودی محمد بن سلمان ۳۲ ساله ممکن است در روند تلاش برای هضم لبنان دچار سوء هاضمه شود»! 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها