britain

همزمان با لابی گری اسرائیل در کنگره آمریکا بر علیه برجام، دیپلمات های بریتانیایی در حال رایزنی و لابی گری برای حفظ این توافق هستند و اعتقاد دارند برجام ضمانتی برای حفظ امنیت جهانی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، به نظر می رسد اختلافات بزرگی میان سیاستمداران ارشد آمریکایی و انگلیسی بر سر اجرای برجام وجود دارد. در همین راستا نیز بوریس جانسون  وزیر امور خارجه انگلستان در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد کرد تا مقامات ایرانی بر سر اجرای کامل این توافق گفتگو داشته باشد. 

«بوریس جانسون» وزیر خارجه بریتانیا در سخنرانی‌ای در کنفرانس لندن در ۲۳ اکتبر گفت که دستاورد برجام محدود کردن مسیر تهران در دستیابی احتمالی به تسلیحات هسته‌ای بوده است. مشخص است که حمایت بریتانیا  از برجام موجه است چرا که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ناظران بین‌المللی تایید کرده‌اند که تهران به تعهدات خود پایبند بوده است. ترامپ می‌گوید چرا ایران در موارد دیگر قوانین را نقض کرده است. واقعیت آن است که برجام تنها مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نه هیچ مورد دیگری است. در برجام موضوع موشکی، حقوق بشر و رفتار منطقه‌ای ایران از ابتدا هم گنجانده نشد چرا که این موارد مورد بحث نبودند». 

ترامپ طرفین اروپایی حامی برجام را به تجارت با ایران و نقل و انتقال پول متهم کرده است. «المانیتور» اما می‌نویسد که این اتهام غیر موجه است چرا که علیرغم لغو تحریم‌های بین‌المللی هنوز هم بانک‌های بزرگ از معامله گسترده با ایران ناتوان هستند. «ریچارد بیکن» نماینده پارلمان بریتانیا و رییس گروه ایران در پارلمان در ماه جولای به خبرنگار «المانیتور» گفت که در حال حاضر هیچ بانک عمده غربی برای تسهیل تجارت با ایران تلاش نمی‌کند چرا که می‌ترسد با تحریم‌های اولیه امریکا که هنوز سرجای خود هستند، مواجه شود. 

«جک استراو» وزیر امرو خارجه سابق بریتانیا نیز در ماه اکتبر گذشته به خبرنگار «المانیتور» گفت که تقریبا هیچ از خطوط اعتباری ۵۰۰ میلیون پوندی تجارت بین المللی برای استفاده ایران باز نیستند و تقریبا به دلیل فشار امریکا ارتباط ایران با بانک‌های خارجی قطع شده است. 

عدم وجود امکانات بانکی جهانی در ایران مانع از بهره‌مندی کامل ایران از مزایای لغو تحریم‌ها شده است. جک استراو همچنین گفته است که برخلاف ادعای ترامپ هیچ‌گونه شواهدی دال بر نقض و تخلف از برجام از سوی ایران وجود ندارد. 

این سایت در ادامه می‌نویسد: «تندروها در ایران اغلب ناکامی مذاکرات هسته‌ای در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ میلادی را به عدم تمایل بریتانیا نسبت به رد کردن موضع جورج دابلیو بوش نسبت به تهران ربط می‌دهند. این ممکن است ناعادلانه بوده باشد اما دست‌کم ایران اکنون باید اذعان کند که بریتانیا نه تنها با موضع امریکا مخالف است که به طور قاطعانه آن را به چالش می‌کشد.

«پیتر وست ماکوت» سفیر سابق بریتانیا در امریکا در ماه دسامبر گذشته به خبرنگار «المانیتور» گفت که دیپلمات‌های بریتانیایی در حال لابی دوباره در کنگره هستند تا نمایندگان امریکایی را از وضع و اعمال تحریم‌های مجدد علیه تهران بازدارند چرا که این تحریم‌ها از بین‌برنده برجام خواهند بود. دیپلمات‌های بریتانیایی دقیقا در همان زمانی لابی‌گری می‌کردند که اسرائیلی‌ها نیز در حال لابی علیه برجام بودند. 

این سایت در پایان می‌نویسد: «از سوی دیگر جانسون در حال آماده شدن برای بازدید از تهران و بحث درباره آزادی نازنین زاغری تبعه بریتانیایی بازداشت شده در ایران است. دراین سفر نیز احتمالا او تعهد بریتانیا به توافق هسته‌ای را یادآور خواهد شد و تکرار می‌کند». 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها