tala

بنا بر آخرین گزارش های منتشر شده توسط موسسات اقتصادی، قیمت هر اونس طلا پس از تقویت شاخص دلار، از 1290 به 1270 دلار کاهش یافت. این در حالی است که انتظار می رفت تحریکات جنگ طلبانه کره شمالی در شرق آسیا منجر به افزایش قیمت این سنگ گران بها شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از اقتصاد نیوز، مقاومت دلار در برابر افزایش قیمت طلا موجب شد تا با غلبه این ارز معتبر، قیمت هر اونس طلا کاهش یابد. 

چهارشنبه شب در ساعات پایانی بازارهای جهانی، اونس فلز زرد از قیمت ۱۲۹۰ دلاری به ۱۲۸۴ دلار تنزل کرد. انتشار سه گزارش مهم اقتصادی نه تنها روند تضعیف دلار را کند کردند، بلکه اونس طلا را به شدت تحت فشار قرار دادند. 

شاخص دلار در این روزها زمینه کاهش را به علت بی‌اطمینانی از تصمیم نهایی سنا (به‌رغم پیشروی) درخصوص لایحهمالیاتی ترامپ داشت؛ اما سه گزارش این زمینه را کمرنگ کردند و به فلز زرد نیز اجازه پیشروی ندادند. این سه تقویت‌کننده جدید برای شاخص دلار به سه حامی پیشین افزوده شدند تا اونس طلا بیشتر در موضع ضعف قرار بگیرد. رشد۳/ ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی فصل تابستان که از سال ۲۰۱۴ بی‌سابقه بود اولین حاشیه امن را برای دلار ساخت.

دومین موج حمایتی از شاخص دلار نیز با رسیدن رشد شاخص مصارف شخصی اصلی (Core PCE) به پیش‌بینی ۴/ ۱ درصدی تولید شد. این دو گزارش نگرانی از رشد اقتصادی آمریکا و نارسایی تورم به هدف را در شرایطی که افزایش نرخ بهره در حال اعمال است، کاهش داد. سومین گزارش نیز کاهش هفتگی متقاضیان بیمه بیکاری از ۲۴۱هزار نفر پیش‌بینی‌شده به ۲۳۸هزار نفر را به ثبت رساند. پایین بودن تعداد متقاضیان نسبت به پیش‌بینی‌ها معمولا به رشد شاخص دلار منجر می‌شود.

فشارهای سه‌جانبه بر طلا

روز پنج‌شنبه قیمت هر اونس از فلز زرد روز جدید خود را پس از افت ۷۷صدم درصدی چهارشنبه، با استارت در قیمت ۱۲۸۴ دلاری آغاز کرد. طلا بلافاصله پس از بازگشایی بازارهای آسیا-اقیانوسیه بازهم سیر نزولی خود را ادامه داد و تا پایان روز حتی در قیمت ۱۲۷۰ دلار هم معامله شد. فلز زرد در نهایت با ثبت قیمت ۱۲۷۵ دلاری پرونده پنج‌شنبه خود را بست. با این اوصاف شاخص دلار که روزهای تلخی را در هفته گذشته تجربه کرده بود، در حد انتظارات ظاهر نشد؛ اما اگر خبری از تقویت دلار در بازارها نبود چرا اونس ظرف ۲ روز نزدیک به ۵/ ۱ درصد تضعیف شد؟ سوالی است که پاسخ آن با تحلیل سه مولفه قابل بررسی است. مولفه اول به اتمسفر سیاسی این روزهای آمریکا مربوط است.

طی این سناریو، معامله‌گران دلاری به انتظار تصمیم‌های کنگره نشسته‌اند و به منظور پرهیز از ریسک‌های محتمل از حضور در اینگونه بازارها اجتناب کردند. مولفه دوم افزایش قدرت ارزهای اروپایی به نسبت دلار است. ارزهای اروپایی به دنبال جو نشات گرفته از جدال حساسیت‌زای این هفته دلار و طلا، بیشتر مورد اعتماد سرمایه‌گذاران قرار گرفتند. در عین حال، گزارش‌های اقتصادی اروپا علامت منفی برای یورو نداشتند تا افزایش تقاضا برای این ارز با مشکلی مواجه نشود.

سومین مولفه نیز با گرد و خاک ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین‌کش تولید شد. این ارزها یا به تعبیر بانک‌های مرکزی، کالاهای دیجیتالی، از ابتدای هفته گذشته تا پنج‌شنبه رشد قابل‌توجهی ثبت کردند. بیت‌کوین در این مدت به بالای ۱۱هزار دلار پرواز کرد و اتریوم نیز حدود ۱۰ درصد رشد قیمتی داشت. انتقال توجه از بازار طلا و ارز به سمت بازار دیجیتالی، سرمایه‌گذاران را نیز با خود جابه‌جا کرد. این سه مولفه در کنار یکدیگر عدم رشد شاخص دلار را در شرایطی که اونس در حال سقوط بود، توجیه می‌کنند.

اما در روز جمعه افت شدید قیمت ارزهای دیجیتالی، اثرگذاری مولفه سوم را از بین برد تا تنها دو مولفه اول در جو روز جمعه حضور داشته باشند. فلز زرد تا عصر جمعه تغییر محسوسی نداشت و تا ساعت ۶ بعد از ظهر حدود قیمت ۱۲۷۵ دلاری بازشده نوسان کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت