bandar

حسن روحانی، عباس آخوندی و سردار غلامعلی رشید به همراه جمعی از مقامات مسئول کشور های خارجی فاز اول توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از فارس، در حضور ئیس جمهور، وزیر راه و برخی مقامات مسئول فاز اول بندر شهید بهشتی چابهار با اجرای عملیات تخلیه کانتینر یاز یک فروند کشتی کانتینری در اسکله بندر شهید رجایی چابهار افتتاح شد. 

پیش از این 3 فروند کشتی در بندر شهید بهشتی چابهار پهلو گرفته و تخلیه شده بودند. 

بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور از مزایای ویژه‌ای نظیر موقعیت جغرافیایی مناسب و ترانزیتی برخوردار است، همچنین دسترسی این بندر به آب‌های آزاد موجب شده است که کشورهای آسیای میانه، هند، چین، افغانستان، پاکستان، عراق و کشورهای اروپایی نیز مایل باشند از این بندر برای عبور کالاهای خود استفاده کنند. 

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء پیمانکاری اجرای فاز یک توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را برعهده داشت. 

برای تکمیل‌ بندر چابهار تاکنون حدود یک میلیارد دلار هزینه شده است؛ در بندر شهید بهشتی 203 هکتار اراضی استحصال شده است و مساحت حوضچه آرامش بندر، 300 هکتار است.

شرکت اپراتور ایرانی از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی 403 میلیون دلار تجهیزات وارد این بندر خواهد کرد، همچنین شرکت هندی 85 میلیون دلار در قالب سرمایه‌گذاری و در گام دوم 150 میلیون دلار، در این بندر هزینه خواهد کرد. 

بنابراین گزارش، قرارداد با هندی‌ها 10 ساله و به صورت BOT در قالب ترانزیت، ترانشیپ و صادرات است و پس از آن تجهیزات تحویل ایران می‌شود. 

در بندر شهید بهشتی چابهار فعلا 2 پست اسکله کانتینری و 3 پست اسکله غلات وجود دارد که پس‌کرانه اسکله کانتینری 32 هکتار و پس‌کرانه اسکله غلات 33 هکتار است؛ ظرفیت بندر 8.5 میلیون تن در سال است. 

در این بندر امکان پهلوگیری کشتی با ظرفیت 120 هزار تن و آبخور 16 متر وجود دارد.

با تکمیل خط‌آهن چابهار-زاهدان که هم‌اکنون با پیمانکاری قرارگاه خاتم در حال انجام است، این بندر اقیانوسی به شبکه سراسری ریلی متصل می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  کدورت ارزی رئیس جمهور

  اخیرا سخنگوی دولت خبر از کدورت رئیس جمهور از افزایش نرخ ارز خبر داده اند. به راستی چرا افزایش نرخ ارز باید نگران کننده باشد در حالی که ثبیت قیمت آن نگرانی های بیشتری برای اقتصاد ایران در بر خواهد داشت.

 • politics

  آسیب شناسی رشته های علوم انسانی

  علوم سیاسی در ایران به کدام سو می رود؟

  در این تحلیل قصد داریم به مقایسه سرفصل دروسی که در دوره های کارشناسی، ارشد و دکترا که دانشگاه های ایران و جهان تدریس می شود بپردازیم. با نگاهی اجمالی می توان دریافت که تفاوت معنا داری در مباحثی که در دانشگاه های ایران و سایر کشور های جهان ارائه می شود وجود دارد.

 • dadpey

  علی دادپی

  محققین مدعی اخلاق

  یکی از آفتهای دنیای روشنفکری که این روزها به محققان و پژوهشگران علوم اجتماعی و مدیریتی هم سرایت کرده است این عادت به قاضی القضات بودن است.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها