booris

وزیر خارجه جدید بریتانیا امروز برای اولین بار به تهران سفر خواهد کرد تا روابط تهران و لندن را در جایگاه جدیدی قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از انتخاب، وزیر امور خارجه بریتانیا امروز به تهران سفر خواهد کرد. در این سفر درباره محور های متفاوتی از جمله توسعه روابط دوجانبه تا چگونگی اجرای برجام گفتگو خواهد شد. 

جانسون در این سفر راهکارها و ایده هایی در مورد اینکه بانک های انگلیسی و همچنین بانک مرکزی انکلیس چگونه می توانند در سراسر ایران بدون ترس از جریمه و تحریم های امریکا فعالیت کنند، ارائه خواهد داد.

ایران نیز به دنبال شنیدن ایده های انگلیس برای کاهش محدودیت های بانکی به دلیل تحریم های امریکاست.

بسیاری از بانک های انگلیس نگرانند که در صورت مشخص شدن تجارت آن ها با شرکت های ایرانی و نهادها در تهران، با جریمه هایی از سوی مسئولین فدرال امریکا مواجه شوند.

اخیرا، گفتگوهایی در مورد اینکه ایا بانک مرکزی انگلیس می تواند برخی معاملات با ایران را تضمین کند، وجود داشته، اقدامی که ریسک هایی با خود به همراه دارد.

دیگر مسئله ی مطروحه، غرامت 400 میلیون پوندی انگلیس به ایران بابت تانک های چیف تن است که در دهه 1970 سفارش داده شده بود. این ماجرا تا حد زیادی حل شده چراکه دادگاه به نفع ایران رای داده است. در حال حاضر در این رابطه مسائل حل نشده ای از جمله روش پرداخت پول و امکان استفاده از بانک مرکزی انگلیس و قانونی بودن پرداخت ها به وزارت دفاع ایران وجود دارد.

به همچنین  موضوع نازنین زاغری یکی از مسائل مورد بحث جانسون در سفر به تهران خواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها