budget

رئیس جمهور حسن روحانی، جزئیات لایحه بودجه سال 97 را تقدیم مجلس شوراس اسلامی کرد. بر این اساس نهاد های نظامی سهم قابل توجهی از بودجه خواهند داشت و قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان بزرگترین پیمانکار غیر دولتی از مالیات معاف خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، جزئیات بودجه سال 97 معین شد و سهم نهاد ها مختلف از بودجه مشخص گردید. براین اساس بودجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسدارن و بسیج به شرح زیر است:

*وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح:  44 تریلیون و 971 میلیارد و 355 میلیون ریال

*ستاد مشترک ارتش: 97 تریلیون و هشتاد میلیارد و 866 میلیون ریال

*ستاد مشترک سپاه پاسداران:267 تریلیون و 366 میلیارد و 971 میلیون ریال

*سازمان بسیج: 11 تریلیون و 804میلیارد 843 میلیون ریال

*از مجموع بودجه وزارت دفاع، مبلغ 19 تریلیون و 659 میلیارد و 138میلیون ریال برای تقویت بنیه دفاعی و ارتقای توان دفاعی کشور در نظر گرفته شده است.

به نوشته جماران، بر این اساس سهم نهادهای نظامی کشور از بودجه سال 97 بیش از 400 تریلیون ریال است.

بودجه دادستانی ویژه روحانیت به ریاست رئیسی: 37 میلیارد و 312 میلیون تومان

دادستانی ویژه روحانیت که در رأس آن سید ابراهیم رئیسی قرار دارد، در لایحه بودجه سال 97 همچون سال‌های گذشته ردیف بودجه‌ای جداگانه دارد و رقم بودجه آن نسبت به مبلغ مصوب سال گذشته افزایش یافته است.

به نوشته اعتمادآنلاین، بر اساس لایحه بودجه سال 97، بودجه دادستانی ویژه روحانیت 37312/000/000 تومان در نظر گرفته شده است. بودجه این نهاد در سال 96، 30621600000 تومان تصویب شده بود.

آستان قدس رضوی برای اولین بار باید مالیات می‌دهد؟

همچنین آستان قدس رضوی احتمالا از سال آینده مالیات می‌دهد. در بودجه پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس که رئیس‌جمهور به بهارستان برد، آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده است. 

امسال برای اولین بار در جدول شماره 5 بخش مربوط به مالیات اشخاص حقوقی ردیفی به نام «شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی» آمده که بر این اساس و در صورتی که نمایندگان مجلس به آن رای دهند شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی باید مالیاتی برابر با 30 میلیارد تومان به دولت پرداخت کنند.

به تازگی سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به انتقادها مبنی بر اینکه چرا این نهاد مالیات پرداخت نمی‌کند گفته بود «آستان قدس به دلیل اینکه اموالش وقف یا نذر است، از پرداخت مالیات معاف شده است.» 

اما در لایحه بودجه سال 97 شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده‌اند.

سهم هر استان از بودجه 97

در بودجه پیشنهادی سال 97، استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس و مازندران بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین و سمنان کمترین بودجه را دریافت می‌کنند.

افزایش بودجه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها 

همچنین نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در سال 96، 124700000000 تومان بودجه دریافت کرده است که این رقم در سال 97 به  142,720,000 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. 

این افزایش بودجه درحالی است که پیش از این حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای نمایندگان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور مدعی شده بود که حجت‌الاسلام  محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به‌دلیل عدم‌ پرداخت بودجه از سوی دولت استعفا داده است. بعد از این حجت الاسلام قریشی معاون سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها این ادعا را تکذیب کرد.

قرارگاه خاتم‌الانبیاء با بودجه 10,000,000,000,000 تومانی و معاف از مالیات

بر اساس بودجه پیشنهادی دولت؛ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء 10 هزار میلیارد تومان (100000000میلیون ریال) اعتبار دریافت می‌کند. بودجه این نهاد نسبت به سال 97 تغییری نداشته است.

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که بزرگترین پیمانکار غیردولتی است و بسیاری از پروژه‌های عمرانی کلان در کشور را در اختیار دارد سال 95 به همراه آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده بود اما در بودجه پیشنهادی امسال دولت تکلیفی برای مالیات این نهاد نداشته است. 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها