yaman

پس از کشته شدن رئیس جمهور سابق یمن، معادلات سیاسی این کشور شکل پیچیده تری به خود گرفته است و با تشدید درگیری ها امید برای حل بحران به حداقل رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، شبکه آمریکایی «سی ان بی سی» با اشاره به بالا گرفتن درگیری ها در یمن میان ایران ایران و عربستان از وضعیت نگران کننده جنگ، ابراز نگرانی کرد و در ادامه این تنازع را بزرگترین  تهدید پیش روی یمن خواند. 

 این شبکه خبری می‌نویسد: «عربستان سعودی مدعی شده موشک‌هایی که انصارالله با آن‌ها به سوی آن کشور شلیک کرده است، ساخت ایران بوده‌اند. «مارکوس چنویکس» تحلیلگر موسسه «تی اس لومبارد» در لندن به «سی ان بی سی» می‌گوید: «ما نمی‌دانیم وضعیت به کدامین سو خواهد رفت. این وضعیت کاملا جدیدی برای منطقه است و من واقعا نمی‌توانم آن‌چه در آینده روی می‌دهد را پیش‌بینی کنم. آن‌چه این‌گونه میان عربستان و ایران در حال روی دادن است بسیار جدید است. برای مدت زمانی طولانی امریکا و روسیه حتی در خاورمیانه قدرت‌های اصلی بودند اما خلاء قدرت در سالیان اخیر ایجاد شد و ایران و عربستان سعودی درصدد رقابت با یکدیگر برآمدند». 

این کارشناس مسلئل سیاسی خاورمیانه می‌گوید که کشته‌شدن علی عبدالله صالح رییس‌جمهوری سابق یمن که اخیرا روی داد بازی را به میزان زیادی تغییر داد. او می‌گوید: «موضوع اساسی پرتاب موشک‌های اخیر نیست بلکه مرگ علی عبدالله صالح در ماه گذشته است. در گذشته جنگ بر سر یمن بود؛ این‌که یمن شمالی خواستار فدرالیزه‌شدن و جداسازی‌اش از نفت نبود. اکنون اما صالح کشته شده و تنها انصارالله در مقابل عربستان سعودی ایستاده است. این جنگ بیش از پیش تبدیل به جنگی نیابتی میان ایران و عربستان سعودی شده است و این باعث می‌شود که سخت‌تر بشود آن را حل کرد. من پیش‌بینی می‌کنم که موشک‌های بیشتری در انتظار عربستان سعودی خواهند بود که از یمن شلیک می‌شوند». 

سی ان بی سی در ادامه اشاره می‌کند که هیچ نشانه‌ای از کاهش شدت جنگ در یمن دیده نمی‌شود چرا که عربستان سعودی به حملات هوایی خود علیه یمنی‌ها ادامه می‌دهد. براساس گزارش سازمان ملل متحد حملات هوایی عربستان سعودی از روز ۶ دسامبر سبب کشته‌شدن ۱۳۶ غیرنظامی شده است. 

کارشناس سیاسی مذکور می‌گوید: «تاثیر جنگ یمن روی مردم آن کشور ویرانگر بوده است. یمنی‌ها می‌گویند شبیه سومالی شده‌اند. گفته شده که حدود ۱۶ هزار حمله هوایی انجام شده که بسیاری از آن‌ها بر روی اهداف غیرنظامی بوده و تاثیرات کاملا ویرانگری داشته‌اند». 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها