larijani

رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته در نشست جست و جو راهبرد مشترک برای مبارزه با تروریسم شرکت کرد و پس از دیدار با رئیس مجلس دومای روسیه، آمریکا را به ماجراجویی در منطقه و گسترش تروریسم متهم کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از خبرآنلاین، علی لاریجانی در جریان نشست جستجو راهبرد مشترک برای مقابله با تروریسم که روز گذشته در تهران برگزار می شد گفت: در سه دهه اخیر با رشد روز افزون تروریسم در منطقه مواجه بودیم که مشکلات عدیده ای را بوجود آورده است. کشور آمریکا در حالی ادعای مبارزه با تروریسم دارد که با ماجراجویی ها و تحریکات منطقه ای خود، متهم اصلی گسترش تروریسم در منطقه است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

* ائتلاف آمریکا در افغانستان برای نابودی تروریسم و مواد مخدر بود که در هیچ کدام موفق نبودند و امروز مشکلات مواد مخدر در افغانستان چند برابر شده است اما ائتلاف ایران - روسیه و ترکیه موفق بودند و به داعش ضربه زدند.

* ترامپ در سند راهبردی اعتراف کرده در عراق سوریه داعش را برچیدند حال آن که آنها داعش را ایجاد کرد.

* آمریکا به مشکل فلسطین دامن زد که موضوع جدید ایجاد کند، آمریکا نقشی ماجراجو در منطقه دارد ترامپ خود اذعان دارد آمریکا باید کشور اول باشد و روسیه و چین را از تهدیدات خود می‌داند حال آن که روسیه و چین ستون منطقه هستند.

* اخیرا تعدادی تکه‌های آهن نمایش دادند و گفته لاشه‌های موشک ایرانی است که به یمن دادند، حال آن که ایران موشک به یمن نداد که اگر داده بود هراسی نداشتیم پنهان کاری کنیم.

*{ اشاره به مقوله پول کثیف در اشاعه تروریسم} مشکل ما آمریکایی‌ها هستند که ساده از کنار ائتلاف ما نمی‌گذرند اما اگر اراده جدی داشته باشیم موفق خواهیم بود .

* رئیس مجلس سنا پیشنهادی مطرح کردند وهمکاری گاز و نفتی پیشنهاد رئیس جمهور پاکستان و باید به صورت علمی و منطقی این پیشنهادات را بررسی و پیگیری کنیم.

سند راهبردی امنیت آمریکا بر پایه تحلیل های غلط است

نشست دوم کنفرانس رؤسای مجالس افغانستان، چین، ایران، پاکستان، روسیه و ترکیه عصر امروز (یکشنبه، 3 دیماه) برگزار شد.

علی لاریجانی در این نشست تحت عنوان شناسایی چشم اندازها در مسیر رفاه مشترک از طریق افزایش ارتباطات منطقه ای گفت: این اجلاس با هدف همکاری های منطقه ای و ایجاد صلح و امنیت بیشتر اقتصادی شکل گرفته است.

اهم صحبت های او از این قرار است:

*{ انتشار سند راهبردی ایالات متحده آمریکا} به نظر می رسد این کشورها دچار خواب آلودگی شدند زیرا خود زمینه ساز این موضوعات در این کشورها بوده و زحمت ایران، روسیه و ترکیه را به نام خود تمام کردند حال آنکه آمریکا هیچ نقشی در این زمینه نداشته است.

* از سال 2001 آمریکا و ناتو در افغانستان مستقر شدند و 200 تن تولید مواد مخدر را به 9000 تن رساندند در واقع سبب 45 برابر شدن مواد مخدر شدند بنابراین ادعاهای دروغین در این خصوص نیز قابل تامل است.

* در بخشی از این سند(راهبردی آمریکا) آمده است ایالات متحده باید در نهادهای چند ملیتی ورود و رهبری آنان را به عهده داشته باشد حال آنکه به نظر می رسد موضع سازمان ملل درباره فلسطین آن ها را ناراحت کرده است و این به معنای دیکتاتوری بین اللملی است لذا به صراحت چنین حرف زدن عجیب است.

* در واقع هیچ کشوری به اندازه آمریکا سلاح کشتار جمعی ندارد با این حال ادعا می کنند برای مبارزه با سلاح جمعی مبارزه کرده و به آن اهمیت می دهیم.

* در بخش دیگری از این سند آمده است چین و روسیه از طریق سرمایه گذاری های انسانی به دنبال نفوذ در ونزوئلا و آمریکا هستند این به این معنی است که آمریکایی ها انتظار دارند همه کشورها دست به سینه در خدمت آن ها بودند و در برابر سیاست های اقتصادی آن ها حرکت کنند که این نشان از تک روی ایالات متحده است.

* آمریکایی ها در جای دیگر تاکید کردند که ایران به جهت توسعه فعالیت های موشکی و ساخت موشک های بالستیک حامی تروریست است حال آنکه بدین صورت نیست زیرا جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر با جنگ تحمیلی و خسارت بسیار به دنبال ساخت موشک و فعالیت هایی در این زمینه رفت تا بتواند از خود در برابر بیگانگان دفاع کند و این به معنای طرفداری از تروریسم نیست.

*از سوی دیگر چین و روسیه را به عنوان کشورهایی قلمداد کردند ک به دنبال به چالش کشیدن قدرت و نفوذ آمریکا و ضربه زدن به امنیت، رفاه و منافع اقتصادی آمریکا هستند حال آنکه فعالیت های اقتصادی چین و روسیه بدین معنا نیست و تفسیر اشتباهی است.

* ایالات متحده کشوری دردسرساز برای سایر کشورهای جهان و منطقه شده است.

ادعای آمریکایی ها درباره کمک موشکی ایران به یمن دروغ محض است    

علی لاریجانی ظهر امروز (یکشنبه ۳ دی ماه) در دیدار با رئیس مجلس دومای روسیه گفت: یکی از محورهای این ملاقات‌ها همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور بوده که در جمهوری اسلامی ایران دنبال شده است از این رو گروهی تشکیل داده شده تا بین دو پارلمان همکاری‌های اقتصادی را پیگیری کند و فکر می‌کنیم حرکت مناسبی آغاز شده است

اهم صحبت های او از این قرار است:

* به نظر می‌رسد زمینه خوبی برای سرمایه‌گذاری روسیه در ایران فراهم شده لذا بعد از سفر مسکو با تجار ایرانی برای همکاری تجاری بین دو کشور گفت و گوهایی صورت گرفته به خصوص همکاری بانکی این زمینه را ایجاد کرده است.

* به نظر می‌رسد زمینه همکاری اقتصادی توسط روسای مجالس ایران و روسیه باید به دولتمردان مورد تأکید قرار گیرد تا در این مسیر فعالیت بیشتری داشته باشند.

* برنامه‌های سیاسی ایران و روسیه باید بیشتر شود البته حضور آمریکایی‌ها در شمال رقه نقش مخربی داشته که مسئله سوریه را در آینده با دشواری روبرو خواهد کرد.

* روسیه دوست ماست و لذا به شما مطلب را روشن و حقیقی می‌گوییم؛ ایران هیچ موشکی به یمن نداده است، آنها از زمان علی عبدالله صالح بوده که تعداد اسقاطی است و به ما ربطی ندارد، آمریکا تنها به دنبال ماجراجویی جدید است.

*ترامپ اخیراً نشان داد که دیگر رغبتی به دموکراسی نیز ندارد، جمله وی در مورد اینکه منافع خود را در منطقه دنبال می‌کنیم نیز باید به صورت واقع‌بینانه بررسی شود، دوستان شما نیز در منطقه که با دیکتاتورها بیشتر ارتباط دارند باید این کارها را بررسی کنند تا در عرصه‌های دیگر ارتباط داشته باشیم.

*شأن آنها با این اقدامات کاهش پیدا خواهد کرد زیرا آنها روسیه را از نظر نقش‌آفرینی در منطقه نیزتحت فشار قرار خواهند داد؛ از این رو استراتژی جدید باید اتخاذ کرد تا مسیر همکاری افزایش یابد هر چند تاکنون مسیر همکاری در منطقه مفید بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها