eteraz

روزنامه گاردین در تحلیلی با اشاره اعتراض های خیابانی اخیر در ایران، به دشنمان این کشور توصیه کرد تا اندیشه براندازی نظام را از سر خود بیرون کنند زیرا هرگونه تضعیف دولت مرکزی منجر به افزایش ناامنی ها در منطقه می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، روزنامه گاردین به تحلیل اعتراض های خیابانی پرداخته و عنوان کرده است که این آینده این جنبش ها نامعلوم است و مشخص نیست که از کدام سو حمایت می شوند. همچنین در ادامه به چشم داشت دشمنان ایران برای تضعیف و تغییر نظام اشاره کرده است و آن را خطری جدی برای امنیت منطقه عنوان کرده است. 

«حمیدرضا جلایی‌پور» از تحلیلگران اصلاح‌طلب می‌گوید که اصلاح‌طلبان مخالف اعتراضاتی هستند که توسط طرفداران تغییر نظام ایجاد شده‌اند. برخی تجمع‌کنندگان به «گاردین» گفته‌اند که حمایتی از سوی اصلاح‌طلبان دریافت نکرده‌اند. 

یک کارشناس گروه بین‌المللی بحران نیز می‌گوید این اعتراضات به دلیل ناامیدی ناشی از مشکلات اقتصادی و سیاسی مردم است. با این حال، او می‌گوید این اعتراضات نه انقلابی است نه یک جنبش است. احتمال آن وجود دارد که این اعتراضات خاموش شود. دولت روحانی در برابر این حوادث می‌تواند مشابه اعتراضات روی داده در اوایل دهه ۹۰ میلادی و یا اعتراضات دانشجویی ۱۹۹۹ عمل کند و مسیری محتاطانه را برگزیند و یا آن‌که از این اعتراضات برای اصلاحات واقعی‌تر استفاده کند. 

«گاردین» در گزارش دیگری می‌نویسد: دشمنان ایران آن‌قدر عاقل هستند که آرزوی تغییر نظام در ایران را نداشته باشند. تنش ایران و عربستان سعودی بالاست و هرگونه تضعیف دولت ایران می‌تواند منجر به افزایش دامنه تهدید و خطر شود. بسیاری از دشمنان و رقبای ایران با شگفتی به تظاهرات اخیر خیابانی در تهران و شهرهای دیگر نگاه می‌کنند.

در اسرائیل و آمریکا آشکارا گفته می‌شود که آرزوی آنان این است که نظام در ایران براندازی شود. اما واقعیت آن است که هرگونه تغییر نظام در ایران می‌تواند منطقه را به خطر اندازد. ایران اکنون بازیگری مهم در منطقه است. تا همین اواخر ایده برنامه‌ریزی مخفیانه عربستان سعودی برای تغییر نظام در ایران مطرح شده بود اما تنش میان دو کشور در تمام سطوح بالا گرفته است. سعودی‌ها ایران را متهم به کمک به حوثی‌ها برای حمله موشکی به ریاض کرده‌اند. در لبنان نیز حزب‌الله لبنان تاکنون دست بالا را داشته است. 

در این میان مقام‌های آمریکایی از اعتراض‌ها در ایران حمایت کرده‌اند. سیاستمداران اسرائیلی نیز دراین‌مورد هیجان‌زده‌اند. وزیر همکاری منطقه‌ای اسرائیل گفته است که معترضان ایرانی شجاع و در جستجوی آزادی هستند و جهان متمدن باید از آنان حمایت کند. نتانیاهو احتمالا نگران است. برخلاف ترامپ و مایک پنس، نتانیاهو می‌داند که تغییر نظام در ایران تبعات منطقه‌ای خواهد داشت.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها