mogrini

زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با تلوزیونی با شبکه زد دی اف خبر از دعوت وزاری خارجه کشور های عضو 1+5 و همراه فدریکا موگرینی از جواد ظریف برای انجام گفتگو های مشترک درباره اعتراضات اخیر ایران داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از افتاب نیوز، , وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با تلویزیون دولتی گفت: با مسئول سیاست خارجی اروپا و وزرای کشور های اروپایی 1+5 توافقاتی درباره برگزاری یک جلسه گفتگوی مشترک با محمد جواد ظریف پیرامون اعتراض های خیابانی اخیر ایران داشتیم. او در ادامه ابراز امیدواری کرد که این جلسه در هفته آینده برگزار گردد. 

هفته گذشته عده‌ای از مردم ایران در چند شهر این کشور دست به اعتراض زدند که در برخی موارد به خشونت کشیده و منجر به کشته شدن 21 تن و بازدداشت ده‌ها نفر شد.

گابریل همچنین اظهار داشت: ما خیلی سریع تاکید کردیم که از حق اعتراض حمایت می‌کنیم و دولت نیز باید از آنها پشتیبانی کند.

وی خاطرنشان کرد که برلین از خط مشی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که گفته به ایرانی‌ها کمک خواهد کرد حکومت‌شان را پس بگیرند، پیروی نخواهد کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان افزود: برلین در کنار فرانسه نسبت به تلاش‌ها برای استفاده ابزاری از ناآرامی‌های داخلی ایران هشدار داده است.

آمریکا در پی این اعتراضات تلاش کرد موضوع ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بکشاند اما در نشست روز جمعه شورای امنیت شکاف عمیق میان رویکرد آمریکا و دیگر اعضای شورا، به‌ویژه از سوی روسیه آشکار شد که تاکید کرد این اعتراض‌ها تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌الملل نیست.

ظریف خبر داد: برگزاری جلسه مشورتی با سه عضو اروپایی 1+5 درباره برجام و نه موضوع دیگری

همچنین محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی تهران در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه آیا مقامات آلمان از شما خواسته‌اند که در خصوص گفت وگو درباره وقایع اخیر کشور به آلمان سفر کنید؟ گفت: صحبتی که بین ما شده این است که توافق کردیم باتوجه به اهمیتی که این روزها برجام دارد به خصوص باتوجه به سیاست‌های مخرب ایالات متحده جلسه مشورتی بین ایران و سه عضو اتحادیه اروپا درمورد برجام برگزار شود.

وی ادامه داد: برخی از رسانه‌ها  به خصوص رسانه‌های اسرائیلی تلاش کردند خبرسازی کنند در این زمینه که این خبرسازی ها هم بی اساس و هم بی مبنا است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها