trump

روزنامه اسرائیلی جورزلیم پست در مقاله ای به بررسی واکنش کنگره آمریکا در صورت خروج احتمالی ترامپ از برجام پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، روزنامه جروزلیم پست در مقاله ای با توجه نزدیک بودن ضرب الاجل دونالد ترامپ در رابطه با باقی ماندن یا خروج آمریکا از برجام، به اقدامات احتمالی کنگره این کشور برای جلوگیری از اجرای این تصمیم از سوی رئیس جمهور آمریکا پرداخته است.

در ابتدا، ترامپ روز جمعه آینده  باید درباره ادامه لغو اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر اساس برجام تصمیم گیری کند. عدم امضای این طرح که هر ۱۲۰ روز یک بار باید انجام شود، به صورت اتوماتیک منجر به اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران و کسانی که با این کشور همکاری اقتصادی انجام می‌دهند، خواهند شد و به طور موثر منجر به عقب‌نشینی واشنگتن از توافق ایران می‌شود.

ترامپ پس از آنکه در اکتبر گذشته از تایید اجرای برجام از سوی ایران ممانعت کرد،  بار دیگر باید در این زمان اجرای تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس برجام را تایید کند.

ترامپ تاکنون بارها به صراحت، مخالفت خود را با توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده و در دوران تبلیغات ریاست جمهوری خود وعده خروج آمریکا از این توافق را مطرح کرده بود. در اکتبر گذشته، وی تصریح کرد که عدم تایید اجرای برجام، نخستین گام در مسیر استراتژی وی برای اصلاح این توافق و یا کنار رفتن از آن است.

در همین حال، ترامپ کنگره آمریکا را به چالش کشیده و خواسته است تا طرحی را برای اصلاح مواردی در برجام تصوب کند. دو نماینده کنگره آمریکا پیش‌نویس طرحی را در این زمینه ارائه کرده‌اند که بندهای جدیدی را به توافق ایران و گروه ۱+۵  اضافه می‌کند. این پیش‌نویس اما به شدت با مخالفت متحدان آمریکا در اروپا و دموکرات‌ها مواجه شده است.

هیچ اقدامی طی ۹۰ روز گذشته انجام نشده است. اما اعضای ارشد کنگره آمریکا اکنون این ضرورت را احساس می‌کنند که به دلیل نگرانی از اقدام احتمالی ترامپ در نقض توافق هسته‌ای باید به سرعت در هفته جاری اقدامی در این زمینه انجام دهند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها