کد خبر: 5500
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸
trump

دونالد ترامپ در حالی از اغتشاش گران و معترضان ایرانی حمایت کرده است که در هفته پیش رو باید تصمیم خود در مورد ادامه یا توقف برجام را اعلام نماید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، نشریه آمریکای «پولیتیکو» در گزارشی به تحلیل رفتار متعاقب رئیس جمهور آمریکا در قبال ایران پرداخته است. با توجه به پایان ضرب الاجل کنگره و فرا رسیدن زمان آن که رئیس جمهور آمریکا باید تصمیم خود در برابر برجام را اعلام نماید، همزمانی این امر با حمایت دونالد ترامپ از اعتراضات خیابانی و مردم ایران را دشواری جدیدی برای رئیس جمهور آمریکا دانسته است. 

پولیتیکو افزوده است:‌ هیچ‌کس مطمئن نیست که ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت. سیاست خارجی او هم‌چنان غیرقابل پیش‌بینی است. حتی زمانی که توصیه‌هایی از جانب مشاوران ترامپ به او شده، او نشان داده است که تمایل دارد تصمیم خود را بگیرد و این کار را از طریق توئیت‌هایش اعلام کرده است؛ از پاکستان تا فلسطین و همچنین مذاکرات هسته‌ای با کره شمالی، این نظرات متفاوت را دیده‌ایم. 

موضع ترامپ در قبال ایران به خوبی نشان می‌دهد که او چگونه دچار خطا در سیاست خارجی شده است. 

سال گذشته «جیمز متیس» وزیر دفاع و «رکس تیلرسون» وزیر خارجه دولت ترامپ از توافق هسته‌ای دفاع کردند. هر دو اشاره کردند که هیچ چیزی در توافق سبب نمی‌شود تا ترامپ آن را لغو کند. اما ماه اکتبر بود که ترامپ علیه توافق هسته‌ای موضع‌گیری کرد. او اما از توافق خارج نشد و سعی کرد تا متحدانش در کنگره و اروپایی‌ها را برای وضع شرایط جدید علیه ایران متقاعد کند اما پیشرفت کمی در این حوزه داشت و نتوانست اروپایی‌ها را متقاعد کند تا این که موج اعتراض‌های اخیر که از سال ۲۰۰۹ میلادی به این سو بی‌سابقه بود آغاز شد. ترامپ به طور علنی از مخالفان در ایران حمایت کرده است. در عین حال مشاورانش به طور خصوصی با او دیدار کرده‌اند تا سعی کنند چکونگی مواجهه صحیح با اعتراضات و مشکل زمان‌بندی ناخوشایند آن (همزمان با تصمیم گیری درباره برجام) را به او خاطرنشان سازند. 

یکی از مشاوران ترامپ می‌گوید که نمایندگان آمریکایی هنوز نمی‌دانند ترامپ می‌خواهد درباره ایران چه تصمیمی بگیرد. «سوزان مالونی» پژوهشگر بروکینگز می‌گوید که این هفته جدی‌ترین آزمون واقعی برای ترمپ است. درست است که می‌گوییم ترامپ غیرقابل پیش‌بینی است اما حوادث و تحولات سیاسی در ایران نیز غیرقابل پیش‌بینی هستند. پیروزی احمدی‌نژاد در ایران و شکست اصلاح‌طلبان نیز امریکایی‌ها را در آن زمان را شگفت‌زده کرد. «مالونی» می‌گوید: «ما هیچ‌گاه از رویدادهای ایران درس لازم را نیاموختیم و به طور مداوم از تحولات ایران غافلگیر شده‌ایم. او می‌گوید مدت‌ها این تصور بین ناظران غربی وجود داشت. او می‌گوید اکنون مشخص شده که ایرانیان نارضایتی معیشتی و اقتصادی دارند.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها