zarif

محمد جواد ظریف در رابطه با انتشار کتاب جنجالی «خشم و آتش» که به نقد شخصیت دونالد ترامپ پرداخته است گفت: شخصیت رئیس جمور آمریکا به ما مربوط نیست، آنچه که اهمیت دارد عملکرد آمریکا در حوزه سیاست خارجی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان در سفر اخیر خود به بروکسل و در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر نظرش درباره کتاب جنجالی «خشم و آتش» که به نقد شخصیتی رئیس جمهور امریکا پرداخته و عنوان کرده است ک وی از مشکلات روانی رنج می برد و تعادل شخصیتی ندارد، گفت: اینکه شخصیت دونالد ترامپ چگونه است به ما ارتباطی ندارد. رفتار او در سیاست خارجی ملاک، ما درباره قضاوت درباره وی است

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا آمریکا در شرایط فعلی توان خروج از برجام را دارد یا نه، تصریح کرد: از نظر بین‌المللی به نظر نمی‌رسد که خروج آمریکا از برجام از سوی دیگر اعضای جامعه بین‌الملل پذیرفته شده باشد.

وی همچنین در ادامه به برخی از سیاست‌ها و تصمیمات نامعقول رییس‌جمهوری آمریکا اشاره کرد و گفت: ما در همین چارچوب مشاهده کردیم که چند هفته پیش رییس‌جمهوری آمریکا اقدام دیگری انجام داد که کل دنیا آن را رد کرد و آن تصمیم این کشور مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا امروز در جریان مذاکره با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در ارتباط با تمهیداتی که باید در صورت خروج احتمالی آمریکا از برجام اندیشیده شود، رایزنی داشته یا نه، گفت: همه تاکید دارند که ضروری است آمریکایی‌ها به تعهدات خودشان عمل کنند و این کشور نیز مثل دیگر کشورها موظف است این تعهدات را رعایت کند.

در فیلمی که از گفت‌وگوی ظریف با خبرنگاران در هواپیما منتشر شده، او در پاسخ به سوالی که به نظر می‌رسد در مورد گفت‌وگوی امروزش با لاوروف و همچنین گفت‌وگوی روز پنجشنبه‌اش با فدریکا موگرینی و وزیران امور خارجه سه کشور عضو اتحادیه اروپا است، با خنده به خبرنگاران می‌گوید: مذاکرات با روس‌ها که همیشه خوب است. بعدش هم (مذاکرات روز پنجشنبه) خوب است. مشکل آن یکی است که به هیچ صراطی مستقیم نیست.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد که منظور ظریف در این جمله دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکاست که از هنگام روی کار آمدنش به طور مداوم برجام را توافقی بد عنوان کرده و تلاش داشته که این توافق بین‌المللی را ناکارآمد کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها