khatam

اظهارات رئیس جمهور و وزیر وزیر دفاع کشور درباره دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر خروج ارگان های نظامی از بنگاه داری اقتصادی، واکنش های وسیعی در سطح بین الملل به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، خبرگزاری بلومبرگ در مقاله ای به تحلیلی دستور رهبر ایران به نهاد ها نظامی برای خروج از بنگاه های اقتصادی پرداخته است و عنوان کرده که وزیر دفاع نیز در پیرو دستور رهبر ایران، مسئول پیگیری این مسئله تا زمان خروج کامل نیرو های نظامی از اقتصاد یا واگذاری نهاد های تحت تسلط خود به بخشخصوصی خواهد بود. 

بر اساس گزارش بلومبرگ  نیروهای دفاعی به ویژه سپاه در زیرساخت‌های ایران و در بخش انرژی و بانکی و بیمه و شبکه‌های ارتباطاتی هلدینگ‌های اقتصادی عظیمی دارند. سپاه چندین دهه است تحت تحریم‌های آمریکاست. این بخش از نیروهای مسلح ایران یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های ساخت و ساز و عمرانی ایران یعنی قرارگاه عمرانی خاتم الانبیا را که ده‌ها هزار نفر را تحت استخدام خود دارد هدایت می‌کند. قرارگاه خاتم پیمانکار ساخت بزرگ‌ترین پروژه‌های نفتی وگازی دولت در سالهای گذشته بوده است. 

بلومبرگ در ادامه با بیان اینکه در دوره اول روحانی، او از این نهادها خواسته بود که رد پایشان را از اقتصاد ایرانی پاک کند اما تاثیر چندانی نداشت. معلوم نیست آیا اصلا دولت توانایی و قدرت درخواست پیگیری دستور اخیر برای عقب‌نشینی نیروهای مسلح از بنگاه‌های اقتصادی را داشته باشد یا نه. 

بر اساس این گزارش در پی اعتراضات مردمی ماه گذشته روحانی اعلام کرد که دولت نیازمند مقابله با موسسه‌هایی است که مالیات نمی‌پردازند. این اصطلاحی است که او اغلب برای بنیادهای مذهبی ایران به کار می‌برد. بنیادهایی که صاحب املاک و بنگاه‌های ملکی بزرگند. 

بلومبرگ اما در ادامه ابراز ناامیدی کرده و گفته نباید بر روی خروج این نهادها از بنگاه‌های اقتصادی حساب باز کرد. حاتمی گفته بر اساس قانون اساسی ایران نیروهای مسلح باید دولت را در پروژه‌هایی که از آن‌ها در خواست می‌شود یاری کند و این می‌تواند در قالب فعالیت‌های اقتصادی نیز تعریف شود. حاتمی همچنین گفته: این وظایف ماهیت‌های دیگری دارد و بسته به درخواست دولت این فعالیت‌ها می‌تواند ادامه داشته باشد یا نداشته باشد. 

اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی به این مصاحبه واکنش نشان داد و نوشت: بر اساس گفته‌های وزیر دفاع ایران، رهبر ایران دستور داده سرمایه گذاری و مشارکت سپاه در اقتصاد کاهش پیدا کند. بر این اساس احتمال واگذاری هلدینگ‌های بزرگ به بخش خصوصی افزایش می‌یابد. 

به گزارش اسپوتنیک رهبر ایران به نیروهای مسلح دستور داده که هلدینگ‌های اقتصادی و بازار سرمایه را رها کرده یا آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند. اما وزیر دفاع به روشنی نگفته کدام کمپانی‌ها باید خصوصی‌سازی شوند. به نظر می‌رسد او به کمپانی‌هایی که در بخش سرمایه گذاری فعالیت می‌کنند اشاره کرده است. 

این پایگاه خبری روسی همچنین نوشت: این ایده که سپاه سهمش را در اقتصاد ایران واگذار کند ایده‌ای بود که از ابتدای ورود حسن روحانی به نهاد ریاست جمهوری دنبال شده است. در حالی که بر اساس برآوردها سپاه کنترل یک سوم اقتصاد دولتی ایران را در دست دارد و بعید به نظر می‌رسد این سازمان از همه مواضع خود عقب‌نشینی کند. ازطرفی یکی از وظایف سپاه کمک به دولت در جایی است که دولت نیاز به حمایت دارد است و این کمک می‌تواند به شکل کمک‌های اقتصادی باشد. 

این پایگاه خبری نیز به نقش قرارگاه خاتم در پروژه‌های عمرانی کشور اشاره کرد و نوشت: قرارگاه خاتم بزرگ‌ترین صنایع عمرانی کشور را در دست دارد و پیمانکار بسیاری از پروژه‌های ملی است و به نظر می‌رسد با توجه به نیاز دولت، به کارش در بخش ساخت وساز ادامه می‌دهد. 

واشنگتن پست نیز در گزارشی به اظهارات وزیر دفاع پرداخته و نوشته است: اظهارات وزیر دفاع ایران به نظر یک حرکت آزمایشی برای سنجش واکنش‌ها به این ایده بوده است. ایده‌ای که مدت‌هاست از سوی حسن روحانی رییس‌جمهور میانه روی ایران مطرح شده است. 

این روزنامه آمریکایی در ادامه ابراز تردید کرده و نوشت: به نظر می‌رسد اینکه آیا سپاه با این مساله موافقت می‌کند یا نه در هاله‌ای ابهام باشد چرا که این سازمان تقریبا یک سوم کل اقتصاد ایران را در دست دارد. 

واشنگتن پست تاکید کرد: حاتمی هیچ اشاره‌ای به نام شرکت‌هایی که باید به بخش خصوصی واگذار شوند نکرده است و از طرفی دستور رهبر ایران از زبان او بیان شده و از سوی دفتر رهبری هنوز مورد تایید قرار نگرفته است

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها