mooshak

شبکه خبری فاکس نیوز ادعا کرده است که که ایران پس از توافق هسته ای، بیش از 15 موشک بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای آزمایش کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا در گزارشی مدعی شده است که ایران پس از حصول توافق هسته ای تا به امروز تعداد 16 موشک بالستیک آزمایش نموده است که برخی از آنان توانایی حمل کلاهک هسته ای را نیز داشته اند. بدین ترتیب فاکس نیوز ادعا کرده است که بر این اساس ایران برجام را نقض کرده است.

گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها ادعا کرده که از میان موشک‌های بالستیکی که ایران در سال 2017 آزمایش کرده تنها چهار یا پنج موشک ممکن است دارای قابلیت هسته‌ای بوده باشند. ایران در سال 2016 نیز 10 یا 11 موشک آزمایش کرده که گفته می‌شود دارای قابلیت هسته‌ای بودند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که در آن توافق هسته‌ای مورد تایید قرار گرفته، تنها از ایران می‌خواهد از آزمایش موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، خودداری کند. این بدان معنی است که این قطعنامه و بالطبع توافق هسته‌ای مانع از ادامه توسعه برنامه موشکی ایران نمی‌شوند.

مقامات ایران همچنین تاکید دارند که موشک‌های کشورمان تنها برای دفاع از خاک ایران در برابر تهدیدات است و این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند اما غرب و به ویژه آمریکا تلاش می‌کنند تا با طرح این ادعاها علیه تهران بر جمهوری اسلامی فشار بیاورند و به اهداف خود برای امتیاز گرفتن از ایران دست یابند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها