ardoghan

روزنامه الیوم در مقاله ای به بررسی اهداف نخست وزیر ترکیه از حمله به مناطق کردنشین سوریه پرداخته و عنوان کرده دولت سوریه به دنبال باز پس گیری عفرین و ادلب است و بازگداندن کرد ها به وضعیتی که آنان در شش ماه گذشته داشتند است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از فرارو، پس از حمله ترکیه به شهر عفرین که با مخالفت آشکار ایران و دولت سوریه مواجه نشد، می توان پیشبینی نمود که این حملات با تایید روسیه اتفاق افتاده است. این حملات در حالی اتفاق افتاد که عده زیادی از غیر نظامیان ساکن شهر هستند و فعالین حقوق بشر نگرانی های خود را از تکرار فاجعه ای انسانی ابراز کرده اند. 

حزب اتحاد دموکراتیک کُردی که کنترل دو منطقه عفرین و منبج را در دست دارد، در طول شش سال گذشته، مستقل از دمشق عمل کرد و هرگز حاکمیت سوریه بر این دو شهر و سایر مناطق شمال سوریه را به رسمیت نشناخته بود. حتی با درخواست روسیه برای ورود ارتش سوریه به این دو شهر جهت جلوگیری از هرگونه هجوم ترکیه را نپذیرفت و ترجیح داد به هم‌پیمانان آمریکایی‌اش اتکا کند.
عطوان با اشاره به گله‌مندی‌های ساکنان شمال سوریه از سیطره حزب اتحاد دموکراتیک نوشت: دولت سوریه، با کُردهای سوریه به شکل مثبتی رفتار کرد که همتایان آن‌ها در سایر کشورها مثل آن ندیده بودند. قبل از بحران و در اثنای آن، دولت سوریه، ظرف چند هفته به ۳۰۰ هزار کُرد که از ترکیه فرار کرده بودند، شهروندی داد. طبق دیدگاه بسیاری از مسئولان دولت سوریه، پاسخ کُردها، از پشت خنجر زدن و مشارکت در پروژه‌های تجزیه‌طلبانه آمریکایی بود.
سردبیر روزنامه رأی الیوم ضمن طرح پرسش‌هایی درباره اهداف اردوغان نوشت: یک روزنامه‌نگار ترکیه‌ای که خواست نامش ذکر نشود، وجود تماس‌های سری و فعال بین ترکیه و سوریه در این روزها برای هماهنگی مواضع در قبال دو منطقه عفرین و ادلب را تایید کرد. این منبع در تماسی گفت: "اردوغان پس از سیطره بر عفرین، آن را کاملا به نیروهای روسی تحویل خواهد داد. نیروهای روسیه نیز به نوبه خود، این مناطق را به دولت سوریه خواهند داد." این به معنی ورود ارتش سوریه به عفرین است. همین مسئله، سرد بودن پاسخ رسمی دولت سوریه به درخواست‌های کمک مقامات کُردی عفرین را تفسیر می‌کند.
به گفته این روزنامه‌نگار ترکیه‌ای، آنچه اردوغان را خشمگین کرد، افتادن بخش بزرگی از سلاح‌های آمریکایی بدست حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) بود. سلاح‌هایی که آمریکا برای ارتش دموکراتیک سوریه ارسال کرده بود.
اردوغان به خوبی می‌داند که برگزاری انتخابات زودهنگام در سال آینده حتمی خواهد بود و بزرگترین مشکلی که او و حزبش با آن مواجه هستند، وجود ۳.۵ میلیون آواره سوری است. برای اینکه از این مشکل خلاص شود و در انتخابات شکست نخورد، باید برای آن راه‌حل سریعی پیدا کند.
در ادامه یادداشت آمده: اردوغان برای مشکل آوارگان سوری دو راه حل دارد: نخست: تسریع سقوط نظام سوریه و بازگشت طبیعی این آوارگان به شهرها و روستاهایشان و دوم: استقرار آنان در مناطق امن در داخل سوریه. عفرین یکی از این مناطق امن است. سرنگونی نظام سوریه، غیرممکن شده و مستقر کردن این آورگان در داخل سوریه جز با نوعی موافقت سوریه و ارتش آن ممکن نیست.
این روزنامه‌نگار در پایان نوشت: معامله، دیگر معامله عفرین در ازای ادلب نیست بلکه بازگشت هر دو منطقه ادلب و عفرین به سیطره دولت سوریه در ازای بازگرداندن کُردها به مرحله ماقبل شش سال گذشته است. یعنی همزیستی با نظام کنونی سوریه و کاستن از سطح توقعات جدایی‌طلبانه کُردها. دقیقا همانند آنچه که در کردستان عراق اتفاق افتاد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  خیال راحت مسئولین و ابر چالش های اقتصادی

  نقل است که وزیر وقت خزانه داری ایالات متحده، هنری پولسون پس از بحران مالی سال 2008 و ورشکستگی چهارمین بانک بزرگ این کشور دچار بیماری ناراحتی اعصاب و البته بی خوابی شد. کشور آمریکا در حالی توانست بحران مالی را پشت سر بگذارد که تصمیم گیران با حس مسئولیت پذیری وظایف خود را اجرا می کردند.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها