کد خبر: 5587
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
rohani

در تماس تلفنی رؤسای جمهوری ایران و روسیه به ادامه همکاری دو جانبه در منطقه و همچنین برقرای ثبات و امنیت در سوریه تاکید شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، روز گذشته و در جریان تماس تلفنی حسن روحانی و ولادیمیر پوتین، طرفین ضمن دفاع از تمامیت ارضی کشور سوریه و خروج نیرو های نظامی که بدون اجازه دولت و ملت این کشور در آن جا حضور دارند، ابراز امیدواری نمودند تا درگیری ها در این کشور هر چه سریع تر پایان یابد زیرا تنش در منطقه به نفع هیچ کشوری نخواهد بود. 

رئیس‌جمهور کشورمان با اشاره به اهمیت همکاری‌های مشترک تهران، آنکارا و مسکو برای مبارزه با تروریسم و بازگرداندن آرامش و ثبات در سوریه گفت: این همکاری‌ها ضروری است همانند گذشته و تا  پیروزی نهایی مردم سوریه بر تروریست‌ها تقویت شده و تداوم یابد.

وی همچنین از برگزاری نشستی میان روسای جمهور ایران‌، روسیه و ترکیه در ادامه همکاری تنگاتنک سه کشور در ایجاد صلح و ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم استقبال کرد.

رییس‌جمهور، روابط تهران – مسکو را نیز رو به توسعه خواند و با تاکید بر ضرورت اجرای سریعتر توافقات میان دو کشور اظهار کرد: اجرای سریعتر توافقات و تسهیل و گسترش همکاری‌های بانکی میان تهران – مسکو، جهشی را در روابط مشترک در همه عرصه‌ها ایجاد خواهد کرد.وی همچنین با اشاره به اقدامات تخریبی برخی کشورها علیه توافق برجام‌، گفت: ایران همچنان به تعهداتش به برجام تا زمانی که طرف مقابل به آن پایبند باشد، متعهد خواهد ماند و در این مسیر، لازم است جلوی اقدامات تخریبی برخی کشورها علیه برجام گرفته شود.

وی از روند پیشرفت همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای میان ایران و روسیه نیز ابراز خرسندی کرد و اظهار کرد: روند اجرای توافقات و تفاهمات میان دو کشور به خوبی به پیش می‌رود و امیدواریم امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان ایران و اوراسیا به همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای شتاب بیشتری دهد.رییس‌جمهور سپس به وضعیت وخیم مردم یمن و تداوم بمباران‌ها و گسترش بیماری‌ها در این کشور اشاره و بر ضرورت تلاش برای حل مسالمت آمیز بحران یمن و  کمک به مردم بی پناه این کشور تاکید کرد.

وی همچنین اتهامات واشنگتن و ریاض مبنی بر ارسال موشک از ایران به یمن را کاملا تبلیغاتی و بی اساس دانست و تاکید کرد که طرح این اتهامات کاملا بی اساس‌، صرفا تلاشی در ادامه اقدامات دولت ترامپ برای تضعیف برجام است.

رییس جمهور روسیه نیز در این تماس تلفنی  با تاکید بر این‌که «مسکو مصمم است روابط خود را با تهران در همه عرصه‌ها تعمیق بخشد»، اظهار کرد: شرکت‌های بزرگ روسیه برای پیشبرد طرح‌ها و توافقات میان تهران – مسکو بشدت فعال هستند و این روند با شتاب ادامه دارد و نشست آتی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در مسکو گامی مهم در تقویت این همکاری های مشترک خواهد بود.

ولادیمیر پوتین‌، توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای 1+5 را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: روسیه معتقد است هر تلاشی برای تضعیف این توافق برای منطقه ‌ بسیار مضر و خطرناک است و ما این موضع خود را صراحتا به اطلاع همتایان خود رسانده‌ایم.وی همچنین از نهایی شدن مذاکرات مرتبط باتدوین موافقتنامه موقت در ایجاد منطقه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا  خبر داد و گفت: با امضای نهایی این سند میان ایران و اتحادیه اوراسیا همکاری‌های میان این دو ، وارد مرحله نوینی خواهد شد.

وی  در ادامه به موضوع سوریه اشاره و اظهار کرد: روسیه نیز همانند ایران معتقد است که فقط مردم سوریه هستند که باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند و با تحمیل هر تصمیمی خارج از سوریه بر مردم این کشور مخالفیم و مسکو بر این موضع خود پایبند است.رییس جمهور روسیه موفقیت نشست سوچی را دستاورد مشترک ایران ، روسیه وترکیه  دانست و گفت: تلاش برخی کشورهای فرامنطقه ای برای  تجهیز تروریست ها و تجزیه سوریه نگران کننده است و معتقدیم حضور هرگونه نیروهای نظامی در خاک یک کشور ، باید با اجازه دولت آن کشور و یا با مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد و خلاف این امر دخالت آشکار در امور یک کشور مستقل محسوب می شود.

 پوتین همچنین وضعیت مردم یمن را وخیم و نگران کننده خواند و بر ضرورت تلاش همه کشورها برای تقویت پیگیری راه حل های مسالمت‌آمیز و بازگرداندن آرامش و امنیت به این کشور تاکید کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jalalpoor

  محسن جلال پور

  خسارات عدم اصلاح نرخ ارز بر عهده تولید کننده داخلی

  سیاست ناصحیح مدیریت نرخ ارز سابقه‌ای طولانی در اقتصاد ایران دارد. از مسیر اجرای این سیاست ناصحیح ضرر و زیان فراوانی به منافع اقتصادی و غیراقتصادی کشور وارد شده است. زنجیره غلطی که بارها و بارها در طول چهار دهه اخیر تکرار شده و همواره نه تنها منجر به اتلاف و حیف و میل منابع کشور شده که اثر فراوانی بر پیش‌بینی‌ناپذیری اقتصاد داشته و بازار را در ابهامی خسارت‌آفرین فرو برده است.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  چرا و چگونه وضعیت موسسات مالی بحرانی شد؟

  بدون تردید بروز مشکل و بحران در نظام بانکی در نتیجه یک اشتباه، به تنهایی پدید نخواهد آمد و مستلزم سلسله اشتباهات به هم پیوسته خواهد بود. با این حال تصمیم داریم علت بروز بحران در موسسات مالی را بررسی کنیم.

 • ghani-nejad

  دکتر موسی غنی نژاد

  مشکلات نیروی کار در بخش دولتی

  عدم بهره وری مناسب نیروی کار در بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی همواره یکی از معضلات علم اقتصاد بوده است. به اعتقاد کارشناسان اصلی ترین دلیل این امر، نبود نظام انگیزشی مناسب در بخش دولتی در مقایسه با نظام بازار است.

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  خیال راحت مسئولین و ابر چالش های اقتصادی

  نقل است که وزیر وقت خزانه داری ایالات متحده، هنری پولسون پس از بحران مالی سال 2008 و ورشکستگی چهارمین بانک بزرگ این کشور دچار بیماری ناراحتی اعصاب و البته بی خوابی شد. کشور آمریکا در حالی توانست بحران مالی را پشت سر بگذارد که تصمیم گیران با حس مسئولیت پذیری وظایف خود را اجرا می کردند.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها