کد خبر: 5600
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
america

بخش هنگفتی از میزان مالیاتی که شهروندان آمریکایی در سال می پردازند، صرف حضور نظامی این کشور در سوریه می شود. اما آیا واقعا اختصاص این بودجه سنگین برای حضور نظامی آمریکا در منطقه تا کنون نتیجه بخش بوده است؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، خبرگزاری سی ان ان در گزارشی به تحلیل بودجه اختصاص یافته از سوی دولت آمریکا برای حضور نظامی در سوریه پرداخته و ادعا کرده است که هر آمریکایی به طور متوسط  ماهیانه 100 دلار مالیات برای مخارج نیرو های نظامی این کشور می پردازد. 

 این شبکه خبری می‌نویسد: «اکنون در رقه ترافیک رو به رشد است. فروشگاه‌ها آرام آرام باز می‌شوند و امنیت باز می‌گردد. ۱۰۰ دلار به طور ماهیانه از جیب و درآمد مالیات‌دهندگان امریکایی خرج نیروهای امریکایی در سوریه می‌شود. با این حال، آیا باقی ماندن این نیروها در سوریه در راستای منافع امریکا خواهد بود؟

اکنون به نظر می‌رسد در وضعیتی مشابه وضعیت پیشین آمریکا پس چنگ در عراق قرار گرفته‌ایم. در آن زمان ژنرال دیوید پترائوس با این پرسش مواجه شد: اینجا کجاست و باید چه کرد؟ هیچ پاسخ فوری‌ای برای این پرسش وجود ندارد. ژنرال جاراد که فرماندهی عملیات ویژه در عراق و سوریه را برعهده داشته و سفر چهار روزه‌ای به شمال سوریه داشته است به «سی ان ان» می‌گوید که امریکا درس‌های سختی را درباره اشتباهات‌اش آموخته است. اکنون نیز امریکا می‌خواهد مطمئن شود که امور تحت کنترل شورای مدنی و غیرنظامی رقه هستند. اشاره او به گروهی متشکل از مقام‌های عرب و کرد است که کنترل غیرنظامی شهر را برعهده دارند و مورد حمایت امریکا هستند. با این حال این خطر وجود دارد که در مورد سرعت بازسازی شهر  و در مورد برقراری دوباره آب و برق نارضایتی ایجاد شود و مردم سوریه مشکلات را به گردن نیروی خارجی بیندازند. این فیلمی تکراری برای امریکایی‌هاست که بارها آن را تماشا کرده‌اند.

از سوی دیگر نیروهای امریکایی باید در تماس مداوم با نیروهای روس باشند تا از حمله به نیروهای کرد در سوریه جلوگیری شود. پیچیدگی موضوع آن است که جنگ در داخل سوریه صرفا جنگی داخلی نیست و ایران، عربستان سعودی، روسیه و کشورهای ائتلاف همگی در آن حضور دارند. می‌توان گفت این یک جهان جهانی سوم بدون تسلیحات هسته‌ای است که در سوریه در جریان است. 

«سی ان ان» در ادامه اشاره می‌کند که برقراری و حفظ صلح دشوارتر از صرف برنده شدن در جنگ است. اکنون با حمله نیروهای ارتش ترکیه به شبه نظامیان کرد مورد حمایت امریکا که از سوی انکارا تروریست محسوب می‌شوند، وضعیت برای امریکایی‌ها پیچیده‌تر شده است. ترکیه تهاجمی تمام‌عیار را علیه کردهای سوریه در شمال غربی آن کشور در ناحیه عفرین آغاز کرده است. اکنون آمریکایی‌ها در مقابل خود خط مقدمی از یکی از متحدان‌شان در ناتو را می‌بینند و در سوی دیگر روسیه قرار دارد که دشمن اصلی ناتوست. در همین حال، این طرفین تلاش می‌کنند تا بر هدف اولیه خود یعنی شکست دادن داعش متمرکز شوند.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها