کد خبر: 5615
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
yaraneh

پس از موافقت نمایندگان مجلس با پیشنهاد دولت مبنی بر حذف 20 میلیون نفر از یارانه بگیران، سال آینده یارانه نقدی به تنها 55 میلیون نفر پرداخت خواهد شد.

به گزار ش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از اقتصاد نیوز، محمد باقر نوبخت از اختصاص 41 هزار میلیارد تومان اعتبار به جهت پرداخت یارانه های نقدی برای سال 97 خبر داد. بدین ترتیب پس از مخالفت مجلس با رقم پیشنهادی اولیه بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، اکنون اختصاص 41 هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه ها به معنی حذف 20 میلیون نفر از افراد خواهد بود. 

نوبخت با تاکید بر این که دولت با تصمیم مجلس هماهنگ خواهد شد و به طور مستقل اقدامی را در این باره انجام نخواهد داد، گفت: پیشنهاد 41 هزار میلیارد تومانی مشروطی که آقای حاجی بابایی ارائه کرد پیشنهاد معقولی است که با آن موافق ایم، هرچند که این عدد با 46 هزار میلیارد تومان مدنظر دولت فاصله دارد و باید برای افرادی که مستغنی هستند فکری کنیم.

وی تصریح کرد: اگر یارانه 23 یا 30 هزار میلیارد تومانی تصویب می‌شد یارانه‌ نقدی نیمی از افراد یارانه بگیر برای سال آینده حذف می شد.

پس از صحبت‌های نوبخت و نمایندگان موافق و مخالف و اخطار سه نماینده مجلس، با پیشنهاد حاجی‌بابایی مبنی بر تعیین سقف ۴۱ هزار میلیارد تومانی برای یارانه نقدی سال ۹۷،  با ۸۱ رای موافق، ۱۲۳ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه بابایی مخالفت شد.

در پیشنهاد حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان آمده بود که افزایش اعتبار یارانه های نقدی و غیرنقدی از 30 هزار میلیارد تومان تا 41 هزار میلیارد تومان از محل افزایش درآمدهای این تبصره یا جابه جایی در اجزای جدول از طریق افزایش مصرف و براساس برنامه ششم بلامانع است.

یارانه حدود 20  میلیون نفر  قطع می شود

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون تلفیق درحاشیه جلسه علنی به خبرنگار پارلمانی خراسان گفت: با تصمیم مجلس هم اکنون با کاهش مبلغ اعتبار یارانه‌های نقدی به 30 هزار میلیارد تومان تنها 55 میلیون نفر یارانه خواهند گرفت.

وی با اشاره به مخالفت مجلس با پیشنهاد افزایش رقم پرداخت یارانه نقدی به41 هزار میلیارد تومان گفت: محل تامین این مبلغ از درآمد هدفمندی یارانه ها بود اما از آن جا که پیش‌بینی می‌شد این پیشنهاد در سال آینده محقق نشود و از طرفی امکان افزایش قیمت حامل های انرژی وجود داشت با آن مخالفت شد.

وی افزود: با پیشنهاد دولت 33میلیون نفر در سال آینده از دریافت یارانه محروم می شدند اما با  تصمیم مجلس 20 تا 23 میلیون نفر حذف می‌شوند.

کوچکی نژاد خاطرنشان کرد: براساس تصمیم مجلس قیمت حامل های انرژی نیز افزایش نخواهد یافت.

محمد جواد جمالی نماینده فسا در مجلس نیز با اشاره به نظر دولت در لایحه تقدیمی و تصمیم مجلس درباره یارانه نقدی گفت: هرچند که گفته می شود مجلس و دولت قصد داشتند توپ را در زمین یکدیگر بیندازند اما واقعیت این است که نتیجه به دست آمده حاصل تعامل و تفاهم دولت و مجلس در کمیته مشترک بود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها