کد خبر: 5645
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
rohani

افتتاح 31 طرح عمرانی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در جریان سفر رئیس جمهور به استان هرمزگان بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جریان سفر به استان هرمزگان از 31 طرح عمرانی در راستای توسعه خط ساحلی خلیج فارس پرده برداشت. طرح هایی که بیش از 4000 شغل بوجود آورده و گام بلندی در زمینه توسعه دریایی برداشته شد. 

 این در حالی است که دستیابی به این هدف نیازمند توسعه زیرساخت های حمل و نقل، بندری، آبرسانی، انرژی، کشاورزی است توسعه زیر ساختها زمینه بارگذاری جمعیت در نوار ساحلی جنوب کشور را فراهم کرده و علاوه بر بهره مندی از ظرفیت های بالقوه اقتصادی، نقش غیر قابل انکاری در ارتقای امنیت کشور نیز ایفا می کند. 

تقویت زیرساخت های توسعه در این مناطق مانع از گسیل سرمایه‌های مادی و انسانی کشور به آن سوی آبهای خلیج همیشه فارس شده و زمینه جذب سرمایه های داخلی و خارجی را فراهم می کند.

از این جهت سفر یک روزه رئیس جمهوری و هیئت همراه به هرمزگان و افتتاح دهها طرح و پروژه را می توان نقطه عطفی نه تنها در توسعه استان هرمزگان بلکه گام بلندی در استفاده از ظرفیت های این منطقه برای توسعه کشور ارزیابی کرد.

**حمل و نقل

زیرساخت های حمل و نقل از مهم ترین پیش نیازهای توسعه هر منطقه محسوب می شود بویژه منطقه نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان که بر اساس توسعه دریا محور باید مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا در جریان سفر رییس جمهوری به استان هرمزگان بیش از 77 کیلومتر آزاد راه در کریدور نوار ساحلی (محور لنگه – پارسیان – جاسک) افتتاح شد.افتتاح یک هزار کیلومتر راه روستایی و آغاز عملیات اجرایی یک هزار کیلومتر دیگر از دیگر برنامه های رییس جمهوری در جریان این سفر است.

رییس جمهوری در جریان این سفر علاوه بر بازدید از طرح تکمیل فاز دو بندر شهید رجایی عملیات اجرایی فاز این بندر را هم آغاز کرد. علاوه بر این عملیات اجرایی 90 کیلومتر آزاد راه این بندر آغاز شد.

طرح توسعه فاز سوم بندر شهید رجایی نیز امروز در حالی با حضور رئیس جمهوری کلید خورد تکه این بندر از این به بعد می تواند با پذیرش کشتی های اقیانوس پیمای 20 هزار کانتینری، موقعیت راهبردی خود را در منطقه حفظ کند و زنگ خطر را برای بنادر حاشیه جنوبی خلیج فارس به صدا در آورد

** آب و نیرو

به گزارش ایرنا بخشی دیگری از زیرساخت های توسعه نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان، بخش آب و انرژی است. در این راستا در جریان سفر رییس جمهوری طرح آبرسانی به 65 روستای جزیره قشم افتتاح شد.

آغاز عملیات اجرایی سد گابریک به ظرفیت 270 میلیون متر معکب و به ارزش یک هزار و 500 میلیارد ریال و همچنین آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب شرین کن بندرعباس به ارزش یک هزار و 100 میلیارد ریال از دیگر برنامه های امروز رییس جمهوری می باشد.

علاوه بر این طرح نخست فاضلاب رودان و اجرای تصویه خانه به ظرفیت هشت هزار و 700 متر مکعب در روز در جریان این سفر افتتاح می شود.

** کشاورزی

افتتاح هفت هزار هکتار آبیاری تحت فشار در سطح استان به ارزش 750 میلیارد ریال و آغاز عملیات اجرایی شبکه آبیاری اراضی دشت میناب به سطح سه هزار و 200 هکتار هم از جمله برنامه های امروز رییس جمهوری است.

علاوه بر این عملیات اجرایی شهرک گلخانه ای 60 هکتاری در استان هرمزگان از دیگر برنامه های رییس جمهوری در بخش کشاورزی عنوان شده است.

افتتاح سیلوی گندم حاجی آباد به ظرفیت 50 هزار تن و همچنین افتتاح طرح های گلخانه ای در سطح 49 هکتار در دستور کار امروز رییس جمهوری در بخش کشاورزی قرار دارد. این دو طرح با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری رسیده اند.

** نفت

در جریان سفر امروز رییس جمهوری به هرمزگان پالایشگاه شیرین سازی گاز هنگام (کورزین) در شهرستان قشم افتتاح شد.

در این پالایشگاه 70 میلیون یورو سرمایه گذاری شده است و قرار است روزانه 2.16 میلیون مترمکعب (80 میلیون فوت مکعب) گاز شیرین سازی شود. این در حالی است که ظرفیت فعلی این پالایشگاه روزانه 65 میلیون فوت مکعب است.

همچنین امروز طرح افزایش تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس با سرمایه گذاری 13 هزار میلیارد ریال افتتاح می شود. ظرفیت این پالایشگاه 2.2 میلیون لیتر در روز خواهد بود.

این در حالی است که امروز عملیات اجرایی گازرسانی به 34 هزار و 731 خانوار شهری و روستایی با سرمایه ای بالغ بر 580 میلیارد ریال آغاز می شود.

** صنعت

افتتاح طرح تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک و نیم میلیون تن در سال، افتتاح کارخانه تولید قیر با ظرفیت سالانه 900 هزار تن، افتتاح واحد تولید انواع قیر با ظرفیت 336 هزار تن در سال از پروژه های بخش صنعت است که امروز به بهره برداری رسید.

امروز همچنین عملیات اجرایی شهرک صنایع دریایی در سطح 220 هکتار و همچنین عملیات اجرایی شهرک صنعتی جاسک آغاز می شود.

علاوه بر این عملیات اجرایی بندر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان آغاز خواهد شد. در این پروژه یک هزار و 500 متر موج شکن اصلی، 4 پست اسکله یا مکان تخلیه و بارگیری حدود 9 میلیون تن بار در سال امکان پذیر خواهد شد.

** ارتباطات و فناوری اطلاعات

این در حالی است که در بخش مخابرات هم قرار است 6 پروژه FTTH، 27 پروژه سوییچ کافو نوری، 59 پروژه دیتا، 38 پروژه توسعه شبکه فیبر نوری، 142 آنتن BTS افتتاح شود.

در مجموع در پروژه های این بخش، 7 میلیارد ریال اعتبارات دولتی و 289 میلیارد ریال بخش خصوصی سرمایه گذاری کرده است.

**وزارت کشور

آغاز عملیات اجرایی همزمان سه تقاطع غیرهم سطح (پل خواجو، مهرگان و نایبند) به ارزش 600 میلیارد ریال، عملیات اجرایی ساماندهی خورهای بندرعباس و همچنین عملیات اجرایی بلوار ساحلی بندرعباس به طول 24 کیلومتر از پروژه هایی است که در دستور کار امروز رییس جمهوری و هیات همراه در استان هرمزگان قرار دارد.

برای این پروژه‌ها بیش از سه هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری پیش بینی شده است.

**مناطق آزاد

درجریان سفر امروز رئیس جمهوری به هرمزگان امروز همچنین 15 پروژه در مناطق آزاد تجاری قشم به بهره برداری می رسد. برای این پروژه ها 913 میلیارد ریال اعتبارات دولتی و یک هزار و 606 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

در مجموع با بهره برداری از این پروژه ها زمینه اشتغال چهار هزار و 435 نفر فراهم می شود. در این طرحها دولت 32 هزار و 834 میلیارد ریال و بخش خصوصی هم 28 هزار و 821 میلیارد ریال هزینه کرده است . این در حالی است که اعتبار یورویی این طرح ها از سوی دولت هفت و هزار و 53میلیون یورو از سوی دولت و سه میلیون یورو از سوی بخش خصوصی بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها