rohani-macron

رؤسای جمهور ایران و فرانسه در تماس تلفنی بر گسترش روابط دوجانبه تاکید کردند و عنوان نمودند که تمام تلاش خود را در راستای تامین منافع مشترک به کار خواهند گرفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، در راستای تماس تلفنی میان حسن روحانی و رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون ضمن با اهمیت شمردن ادامه مذاکرات و گفتگو ها میان ایران و اروپا، طرفین بر گسترش روابط دو جانبه و مراودات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیز تاکید کردند.

رئیس‌جمهور با قدردانی از مواضع پاریس در قبال برجام و تاکید مجدد بر ضرورت پایبندی همه طرف ها به مفاد آن، گفت: تهران تا زمانی که طرف های مقابل به برجام عمل کنند، به تعهداتش پایبند خواهد ماند.

روحانی همچنین به برخی زمزمه ها درخصوص آنچه که مذاکرات مکمل درباره برجام خوانده می شود، اشاره کرد و گفت: هفت کشور با هم توافقی کرده‌ایم که شورای امنیت هم بر آن صحه گذاشته است و ایران کاملا به تعهداتش در قبال این توافق عمل کرده، اما متاسفانه آمریکا پیوسته در مسیر اجرای برجام،  مانع تراشی کرده است.

رئیس‌جمهور موضوع گفت وگو و همکاری ایران و اروپا راجع به مسایل منطقه‌ای را بسیار خوب خواند اما تاکید کرد که این همکاری هیچ ارتباطی به برجام ندارد و نکته مهم در شرایط کنونی این است که اتحادیه اروپا در جهت پایبندی کامل آمریکا به برجام حرکت کند.

روحانی با بیان اینکه "به عنوان دو کشور دوست، آمادگی داریم که راجع به موضوعات مورد علاقه با هم رایزنی و همکاری داشته باشیم"، گفت: مبارزه با تروریسم و کمک به مردمی که در سراسر جهان و بویژه در منطقه ما با حملات و مشکلات مواجهند، از جمله موضوعاتی هستند که ایران آماده است با همه کشورهای دوست در ارتباط با این موضوعات، همفکری و همکاری کند.

رئیس‌جمهور همچنین به گسترش قحطی و شیوع بیماری های مسری در یمن، در کنار بمباران های پی در پی شهرهای بی دفاع این کشور اشاره کرد و خواستار حرکت جدی اروپا و بویژه فرانسه برای کمک به مردم مظلوم یمن شد.

روحانی تاکید کرد: ما در یمن شاهد جنایات جنگی هستیم و در این زمینه کشورهایی که سلاح را برای عربستان و ائتلاف عربی تهیه می کنند، باید پاسخگو باشند.

رئیس‌جمهور در ارتباط با لبنان نیز باتاکید بر ضرورت حفظ ثبات و آرامش این کشور ابراز امیدواری کرد که همه گروههای لبنانی بتوانند با هم همفکری و هماهنگی، انتخاباتی خوب و سالم را رقم بزنند.

رؤسای جمهوری ایران و فرانسه همچنین ضرورت برقراری سریعتر ثبات و آرامش در سوریه را مورد تاکید قرار دادند و  برای آغاز و ادامه حرکتهای چند جانبه تا رسیدن به سوریه ای باثبات اعلام امادگی کردند.

رؤسای جمهوری دو کشور، وزرای خارجه خود را مامور کردند پیرامون این طرح که در گام نخست ارسال کمکهای انسانی به مردم سوریه را مدنظر قرار می دهد، رایزنی های خود را گسترش دهند.

روحانی در این گفت‌وگو اظهار کرد: ما کاملا آمادگی داریم در زمینه کمک‌های انسانی به مردم سوریه، یک همکاری چند جانبه با سایر کشورهای موثر را بنا نهیم.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به موضوع سفر آقای مکرون به تهران گفت که "از این سفر استقبال می کنیم و معتقدیم که همکاری تهران و پاریس می تواند در مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تاثیرگذار باشد".

رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید براینکه "مایلم با ایران یک رابطه روشن، محکم و باثبات را بسازم"، گفت: پاریس همه تلاش خود را برای دفاع از برجام بکار گرفته است و این دفاع، خط روشن و صریح ما است.

امانوئل مکرون با بیان اینکه ایران و فرانسه با توجه به وضعیت موجود در منطقه مسوولیت سنگینی برعهده دارند، همکاری دو کشور را در حوزه مسایل منطقه‌ای بویژه در ارتباط با سوریه و لبنان ضروری خواند.

وی افزود: همیشه تاکید کرده‌ام که ما خواهان مذاکره جدید درباره برجام نیستیم اما مایلیم راجع به موضوعات دیگر گفت‌وگو کنیم.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین از علاقه مندی کشورش برای پیشبرد طرحی در سوریه با هدف برقراری ثبات و آرامش در این کشور خبر داد و خواهان همکاری ایران در پیشبرد این طرح شد.

مکرون ابراز امیدواری کرد که در اولین فرصت مناسب از جمهوری اسلامی ایران دیدار و با مقامات مختلف کشورمان گفت‌وگو کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها