amano

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای ضمن تایید پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام گفت: ادعای آمریکا مبنی بر خروج این کشور از برجام بدون تردید زیان بزرگی برای جامعه بین الملل و برقراری صلح خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، یوکیو آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای ضمن ضرروی خواندن پایبندی تمامی طرفین  بر اجرای توافق هسته ای گفت: برجام با توافق 7 کشور حاصل شده است و یک رئیس جمهور یا دولت اجازه ندارد آن را به صورت یک جانبه نقض کند. 

 آقای آمانو روز دوشنبه در ابتدای شورای اجرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین خاطرنشان کرد: اگر توافق (هسته ای) به شکست منجر شود خسارتی بزرگ برای راستی آزمایی و چندجانبه گرایی خواهد بود.

رئیس معتبرترین نهاد ناظر بر تعهدات هسته ای ایران در حالی از چارچوب کلی و اهمیت این توافق سخن می گوید که رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرده است در صورت اعمال نشدن اصلاحات لازم بر این توافق تا ماه مه کشورش به طور کامل از آن خارج خواهد شد.

براساس توافق هسته ای ایران با پنج قدرت جهانی (آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان)، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موظف شد به صورت دائم نسبت به تعهدات ایران برای التزام به ماهیت صلح آمیز این برنامه راستی آزمایی کند.

یوکیا آمانو در ادامه سخنان خود با تایید بر اینکه ایران تا به امروز به تعهدات خود پایبند بوده تصریح کرد در ارتباط با مفاد توافق از نظر فنی هیچ مورد تخلفی تاکنون توسط بازرسان آژانس گزارش نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا در طول کارزار انتخاباتی خود تهدید کرده بود که توفق هسته ای ایران را برغم مخالفت متحدان آمریکا پاره خواهد کرد اما پس از به قدرت رسیدن با اعلام اینکه اشکالات زیادی بر این توافق وارد است ماندن در آن را مشروط به انجام اصلاحات مدنظر خود کرد.

دولت آمریکا به خصوص بخشی از توافق هسته ای را بر نمی تابد که به موجب آن پیش بینی شده تحریم ها و محدودیت های اعمال شده بر تهران در ازای انجام راستی آزمایی های لازم از سال ۲۰۲۶ برداشته شود.

واشنگتن همچنین تداوم گسترش برنامه موشک‌های بالیستیک از سوی ایران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد قلمداد می کند. این درحالیست که ایران همواره بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای خود تاکید دارد و هرگونه مذاکره بر سر متن توافق هسته ای با قدرت های جهانی را منتفی می داند. تهران همچنین برنامه موشک های بالستیک خود را، دارای ماهیت بازدارندگی و خط قرمز خود اعلام کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها