معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلاتی که برای متولدین دهه شصت وجود داشته گفت: دهه شصتی ها مظلوم ترین نسل جوانان پس از انقلاب در کشور هستند و تا کنون تا مقاطع زندگی را با مشکلات فراوان پشت سر گذاشته اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره دانشجویی کشور به اهمیت جایگاه علم و دانش در توسعه و پیشرفت کشور اشاره کرد و قشر دانشجو را امید های آینده کشور در این زمینه خواند. 

اهم اظهارات معاون اول روحانی عبارت اند از:ش

 امروز گفته می‌شود که اتکای ما به منابع طبیعی است اما بالاخره این منابع دیر و یا زود تمام می‌شود و اگر در استفاده از این منابع آینده‌نگری نشود، روزی با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. متاسفانه امروز نیز با مشکلاتی از این دست مواجه هستیم.

در مقطعی بدون حساب و کتاب اقدام به حفر چاه کردیم و امروز به جایی رسیده‌ایم که در برخی مناطق کشور زمین در حال فرو نشست و آب در حال شور شدن است. همچنین وضعیت بی‌آبی در حال تبدیل شدن به مسائل سیاسی، امنیتی و اجتماعی هستند.

آینده‌نگری و نگاه به آینده در ذات برخی مسائل است و زمانی که از عدم توجه به آینده در گذشته صحبت می‌شود، عده‌ای به دنبال آن هستند تا ببینند کدام مدیر این تصمیمات را اتخاذ کرده است. این در حالی است که قطعا هر مدیری که تصمیماتی اتخاذ کرده در آن زمان از نظر خود تصمیمی درست گرفته است. آنچه که مهم است، این است که ما آسیب‌شناسی کنیم و ببینیم که کجای تصمیماتی که تاکنون اتخاذ کردیم مشکلاتی داشته تا از این به بعد آن تصمیم را نگیریم.

 یکی از مسائلی که به شدت نیازمند آینده‌نگری است، موضوع جمعیت کشور است، اصلا به دنبال ورود به این بحث که رشد جمعیت بالا خوب یا بد است، نیستم چرا که حتما رشد جمعیت بد نیست اما مهم آن است که جمعیت به هر میزانی که باشد، از بدو تولد برنامه‌ریزی برای مدرسه، دانشگاه، کار و حتی دوران سالمندی آنها انجام شده باشد. آینده‌نگری راجع به جمعیت به معنای فکر کردن به آینده آن جمعیت از بدو تولد است نه اینکه زمانی که آن جمعیت به مقاطع مختلفی ورود پیدا کرد، با مشکلاتی مواجه شود و در آن زمان به دنبال راه‌حل باشیم.

آینده‌نگری جزو مسائل اصلی کشور است و چنانچه این اقدام صورت نگیرد واقعا جمعیت و مردم ما اذیت می‌شوند؛ از نظر من دهه شصتی‌ها جزو مظلوم‌ترین و عزیزترین جوانان کشور هستند زیرا در هر مقطعی، بیشترین فشارها را تحمل کردند تا بتوانند این مقاطع و دوره‌ها را پشت سر بگذارند به همین دلیل نیز به سرمایه‌های بسیار عظیم برای توسعه کشور تبدیل شده‌اند.

بار توسعه علمی کشور بر دوش دانشگاه‌ها قرار دارد،  اگر می‌خواهیم توسعه علمی که همواره مورد تاکید رهبری بوده و هست، اتفاق بیفتد، باید دانشگاه‌ها به میدان‌داران اصلی در جامعه تبدیل شوند. در همین زمینه در اقتصاد مقاومتی سال گذشته تصویب کردیم که تا سال ۱۴۰۰، تعداد پنج دانشگاه ایران در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار بگیرد.

 باید دانشگاه‌ها را از نظر کیفیت مسائل پژوهشی و تجهیزات مورد نیاز تکمیل کنیم. متاسفانه در دوره‌ای که منابع خوبی وجود داشت، دانشگاه‌ها در دوره فقر تجهیزات و امکانات قرار داشتند و هنوز معلوم نشده که این پول‌ها کجا خرج شده است؛ هیچ کس حساب‌کشی نکرد و هنوز برخی بدهکاران ادعای طلبکاری می‌کنند؛ باید بررسی شود چرا برخی دانشگاه‌ها آزمایشگاه و تجهیزات آزمایشگاهی ندارند و حتی در آن دوره اشتراک برخی مجلات و نشریات علمی دانشگاه‌ها قطع شده است.

دانشگاه‌ها از هر نظر باید مستقل و امن باشند و دانشجویان نباید از هیچ چیز بترسند. دانشجویان و اساتید باید راحت نقد کنند و حرف بزنند.

به اعتقاد من به هر میزان که منابع طبیعی که در حال اتمام است، داشته باشیم این منابع انسانی هستند که جایگزین آن منابع می‌شوند.

باید به سمت استفاده از توانمندی‌های انسانی و شرکت‌ها و اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کنیم،  اقتصاد تنها با دو روش توسعه نیروی انسانی و توسعه علمی شکل می‌گیرد. کارهای بزرگی که در چارچوب مراکز رشد در کنار دانشگاه‌های بزرگ توسط دانشجویان انجام می‌شود، می‌تواند موجب طی کردن راه ۱۰۰ ساله در یک شب شود.

طی کردن راه ۱۰۰ ساله در یک شب تنها در بحث عرفان مطرح نیست بلکه مشاهده می‌کنیم جوانانی نخبه با دستانی خالی شرکت‌هایی در بخش‌های مختلف از جمله ICT ایجاد کردند و این شرکت‌ها تنها چند سال بعد از تاسیس بسیار با ارزشمند شرکت‌هایی هستند که سال‌ها در این حوزه فعالیت می‌کنند. در این زمینه ریسک‌پذیری لازمه کار است.

 لازمه کارآفرینی، ریسک‌پذیری است و نخبگان نباید از انجام کارهای بزرگ هراس داشته باشند چرا که حتما دولت منابع خوبی در اختیار افراد نخبه قرار می‌دهد و دولت تدبیر و امید تلاش می‌کند که نخبگان و اساتید فرصت برای انجام کارهای بزرگ را پیدا کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها

پربیننده‌ها