ro

نشریه آمریکایی «نیوزویک» به دیدار اخیر سران کشور های ایران و روسیه اشاره داشته و در ادامه به تحلیل پیمان تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، نشریه آمریکایی «نیوزویک» ضمن تحلیل همکاری های دو کشور ایران و روسیه در زمینه های مختلف بخصوص حضور نظامی آن ها در سوریه، به توافق طرفین در همکاری های اقتصادی از جمله پیمان همکاری مشترک اوراسیا اشاره داشته و عنوان کرده است که برخی اقدامات ایالات متحده منجر به نزدیکی ایران و روسیه شده است. 

این نشریه می‌افزاید: همکاری فعلی روسیه و ایران از مقابله با داعش در عراق و سوریه آغاز شد. داعش پس از حمله آمریکا به عراق ایجاد شد و شبه‌نظامیان‌اش در کشور همسایه در سوریه در سال ۲۰۱۳ میلادی پراکنده شدند. دو سال پس از آن که شورشیان تحت حمایت غرب، ترکیه و کشورهای عرب خلیج فارس علیه اسد اقدام کردند. همزمان با اقدام ارتش سوریه به همراه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بر روی زمین علیه بنیادگرایان و معارضان، روسیه نیز به ایران، عراق و سوریه برای اقدامات ضدتروریستی در سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی پیوست. در همان زمان، روسیه حضور نظامی مستقیم در سوریه داشت. 

«نیوزیک» اشاره می‌کند که تصمیمات امریکا نیز به موفقیت بیشتر ائتلاف ایران و روسیه در منطقه کمک کرده است. در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی علیرغم حمله ترکیه به بخش‌هایی از سوریه که شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت امریکا در آنجا حضور داشتند، امریکایی‌ها از جنگجویان کرد در نبرد علیه ترکیه و ارتش آزاد سوریه در عفرین حمایت نکردند این در حالی بود که کردها پیشتر به امریکا در مبارزه علیه داعش کمک کرده بودند. در عوض، کردها به ارتش اسد نزدیک شدند و در کنار نیروهای مورد حمایت دولت سوریه قرار گرفتند». 

«نیوزویک» با اشاره به افزایش نفوذ روسیه در منطقه می‌نویسد: «روسیه همزمان با تلاش برای شکست داعش در عراق، قراردادهای تجاری و نفتی و پیمان‌نامه‌های امنیتی را نیز با دولت آن کشور امضا کرد. ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق هفته گذشته گفت که عراق سفارش خرید سامانه موشکی اس -۴۰۰ را به روسیه ارائه داده است. این ضربه بزرگی برای تلاش‌های‌های ناتو تحت رهبری آمریکا خواهد بود. رییس ناتو روز دوشنبه از عراق بازدید کرد. او از نفوذ نظامی روسیه در سرتاسر جهان انتقاد کرد؛ به خصوص از رونمایی اخیر موشک‌های هسته‌ای روسیه توسط پوتین. رییس ناتو در عراق گفت که ناتو نگران است و خواستار آغاز جنگ سردی دیگر و یک مسابقه تسلیحاتی تازه نیست. ازسوی دیگر، روسیه و ایران در حال پیشرفت در سرمایه‌گذاری برای بازسازی سوریه هستند. وزارت آموزش و پرورش سوریه روز سه‌شنبه از ارائه بورس تحصیلی تازه‌ای به دانشجویانی خبر داد که خواستار تحصیل در روسیه هستند».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها