pompeo

روز گذشته دونالد ترامپ در اقدامی جنجال برانگیز رکس تیلرسون را از منصب وزارت امور خارجه برکنار کرد و مایک پمپئو را به عنوان جانشین وی اعلام کرد. به گفته کارشناسان اصلی ترین دلیل برکناری تیلرسون اختلاف نظر او با ترامپ درباره توافق هسته ای با ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، دونالد ترامپ پس از برکناری رکس تیلرسون، مایک پمپئو را به عنوان وزیر خارجه جدید ایالات متحده معرفی کرد. بزرگترین اختلاف نظر میان این دو نفر درباره پایبندی آمریکا به توافق هسته ای است. پمپئو یکی از مخالفان سرسخت برجام است و در کارزار انتخابای نیز از بین بردن توافق هسته ای را از اولویت های اصلی خود خوانده بود. 

شبکه خبری «سی بی اس» می‌نویسد: «این شاید بدترین خبر برای ایران باشد چرا که پمپئو موضع بسیار بد و شدیدی علیه ایران دارد. پمپئو در ادعایی عجیب ایران را به گروه ستیزه‌جوی بنیادگرای داعش تشبیه کرده است و در ماه اکتبر در سخنرانی‌ای مدعی شد که ایران دارای کشوری با حکومتی پلیسی است. او همچنین وعده داد که اجازه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را نمی‌دهد، آن کشوررا محاصره می‌کند و توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های غربی را لغو خواهد کرد». 

«سی بی اس» در ادامه می نویسد: «این خبر خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی‌های در ایران نخواهد بود. انتصاب او می‌تواند خبرهای بدتری را برای ایران به همراه داشته باشد. ترامپ تیلرسون را به مدارای بیش از اندازه در قبال ایران و توافق هسته‌ای با آن کشور متهم کرده بود. این در حالی است که پمپئو از الفاظ تندی علیه ایران استفاده کرده است. او خواستار مداخله وزارت خزانه‌داری آمریکا و جامعه بین‌المللی برای سخت‌گیری‌های اقتصادی اقتصادی بیشتر علیه ایران شده بود. او استدلال می‌کند که باید اقتصاد ایران را تحت محاصره قرار داد. نظرات پمپئو همراستا با نظر ترامپ است چرا که او نیز از امضای تعهد ایران به برجام خودداری ورزیده است. او در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در راستای تضعیف برجام و لغو آن گام بر خواهد داشت. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی زمانی که پمپئو به عنوان رییس سیا منتصب شد هشدار داد که تهران قصد نابود کردن امریکا را دارد و توافق  هسته‌ای را فاجعه‌بار خواند. اوخواستار کناره گیری امریکا از برجام شده بود». 

«سی بی اس» در ادامه می نویسد: «به گفته رییس‌جمهوری امریکا در روز سه شنبه اختلاف نظر او با تیلرسون در مورد توافق هسته‌ای  نحوه مواجهه با آن بوده است. در بیانیه کاخ سفید هم آمده که تیلرسون بسیار خوب عمل کرد اما ذهنیت متفاوتی از رییس جمهوری داشت». 

«سی بی اس» در ادامه می نویسد: «در دوران ریاست جمهوری ترامپ او با نزدیکی به عربستان سعودی و متحدان سنتی امریکا در منطقه تلاش کرده تا ایران را منزوی کرده و به حاشیه براند و مانع از گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه شود. در مورد برجام نیز در ماه ژانویه ترامپ تصمیم گرفت تا به توافق هسته‌ای پایبند بماند اما گفت که آن توافق معایب وحشتناکی دارد که باید اصلاح شود و در غیر این صورت امریکا از برجام خارج خواهد شد. این در حالیست که ایران گفته است که هیچ تغییری در برجام را نمی‌پذیرد». 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

 • jabal

  دکتر پویا جبل عاملی

  نتایج و فواید افزایش نرخ ارز مداخله ای

  بانک مرکزی هفته پیش در اقدامی تحسین برانگیز نرخ ارز مداخله ای را 3هزار ریال افزایش داد. چنین اقدامی نه تنها منجر به تغییر محسوسی در قیمت ها نشد بلکه تامین کننده ثبات در بازار ها نیز بود.

 • b

  مهران بهنیا

  مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک احتمالی ناشی از برجام

  گمانه زنی ها درباره آینده برجام از عهد شکنی رئیس جمهور آمریکا و عدم پایبندی ایالات متحده به توافق هسته ای حکایت دارد. با این وضعیت اقتصاد ایران دستخوش تغییراتی خواهد شد و انتظار شوک ارزی همانند سال 1390 و یا سنگین تر از آن نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 • ghanbari

  دکتر حمید قنبری

  هرم معکوس ورشکستگی

  ​ماجرای ورشکستگی در حقوق ایران، ماجرای یک هرم معکوس است. قانون‌گذار ایران قواعد ورشکستگی را به‌گونه‌ای تعریف کرده است که با هیچ یک از نظریات و استانداردهای شناخته‌شده بین‌المللی تطابق ندارد و سرگشتگی تئوریک قانون‌گذار در قواعدی که تصویب کرده است به روشنی نمایان است. از این رو نظام حقوقی ورشکستگی در ایران هیچ کس را راضی نمی‌کند و بدتر از آن از جهت اقتصادی غیرسازنده و بلکه مخرب است.

 • mirzakhani

  علی میرزاخانی

  رابطه قیمت دلار با ارزش ریال

  آیا نرخ دلار نشانگر ارزش پول ملی است؟ آیا می‌توان گفت که افزایش نرخ دلار باعث کاهش ارزش پول ملی می‌شود؟ یا اینکه کاهش ارزش پول ملی ریشه در جای دیگری دارد که اغلب ناگفته می‌ماند؟ پاسخ به این پرسش‌ها از آن جهت اهمیت دارد که «ارزش پول ملی» مساله‌ای حیثیتی است و چنانچه تعریف غلطی از آن حاکم باشد، سیاست‌ گذاری را به بیراهه خواهد برد.

پربحث‌ها

پربیننده‌ها