shariatmadari

وزیر صنعت با حضور در جمع خبرنگاران به نحوه اجرای طرح نوسازی ناوگان فرسوده اشاره کرد و مدعی شد که این طرح ملی تا سه سال آینده به طور کامل اجرا خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از اقتصادآنلاین، وزیر صنعت و معدن مدعی شد که تا پایان سال بیش از 15000 خودرو سنگین در کشور تولید خواهد شد و طبق برنامه اگر سالیانه تعداد 70 هزار کامیون در کشور تولید شود، طبق برنامه به هدف نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور خواهیم رسید. 

شریعتمداری تصریح کرد: در کلانشهرها در دهه 70 بیش از 85 درصد قیمت خودرو با تسهیلات دولتی انجام می شد و کاهش این سهم باعث فرسوده شدن بیشتر خودروهای تجاری درون و برون شهری شد.

وی گفت: ما موفق شدیم از محل صرفه جویی انرژی نوسازی شبکه حمل و نقل جاده ای را در دستور کار قرار دهیم ادامه این روند موفقیت بیشتر طرح را در پی خواهد داشت.

شریعتمداری افزود: امیدوارم با افزایش کیفیت تولیدات داخلی حمایت از تولید داخلی با جدیت بیشتری ادامه یابد.

وی گفت: یک خودرو کشنده سنگین در هر 100 کیلومتر پیمایش 60 لیتر سوخت مصرف می کند که کاهش 50 درصدی آن صرفه های اقتصادی بیشتری برای کشور و مصرف کننده خواهد داشت.

شریعتمداری افزود: برای اولین بار در دولت یازدهم سیاهه انتشار آلایندگی در کلانشهرها را تهیه کردیم و مشخص شد سیستم گرمایشی و سرمایش خانگی و آلاینده های متحرک چه سهمی دارند که 27 درصد آلاینده سازهای متحرک مربوط به کامیون ها و کشنده ها که شب تا صبح فعالیت می کردند، بود و این باعث مشکلات زیادی برای شهروندان به ویژه مدارس و اقتصاد کشور داشت و رئیس جمهور برای رفع آن پیشقدم شد و پیگیری ها همچنان ادامه دارد و هوای پاک از حقوق اساسی مردم است.

وی گفت: از بانک ها خواسته شد برای اجرای طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل وارد عمل شوند و صندوق توسعه ملی هم بکار گرفته شد و مصوبات لازم تهیه شد علاوه بر آن تعهد رئیس جمهور به خودروسازان هم ابلاغ شد و با اعتماد خودروسازان مذاکرات آنها با طرف های خارجی شروع شد که امیدواری زیادی برای ورود قطعات منفصله برای عمل به تعهدات تا اواسط تیر باید انجام و کار تولید با سرعت شروع شود.

شریعتمداری اضافه کرد: امروز رانندگان و متقاضیان تنها 50 درصد قیمت خودرو را می پردازند و مابقی آنها در قالب تسهیلات تأمین می شود.

وی گفت: امسال 96.7 درصد از تعهدات ساخت و تولید 1.6 میلیون دستگاه کشور در صنعت خودروسازی کشور محقق شده است و از آنها بابت تولید و ایجاد اشتغال و ایجاد ارزش افزوده تقدیر می کنیم.

شریعتمداری افزود: 11 میلیارد دلار طی 3 سال آینده در صنعت خودروسازی سنگین کشور وارد می شود که تا به حال سابقه نداشته است و تضمین کننده اشتغال موجود و اشتغال جدید است.

وی گفت: شرط اول ما در این مسیر رعایت استاندارد است و ما عمق بخشیدن تولید داخلی در صنعت خودروسازی را در دستور کار داریم و سرلوحه این استاندارد، استاندارد ایمنی است اینکه جاده های ما بد است، نقاط پرخطر داریم و گاردریل خوب نیست را می دانیم ولی ما می توانیم به گونه ای عمل کنیم که تصادف و فاجعه منجر به مرگ نشود و ایمنی سرلوحه تولید استاندارد است.

شریعتمداری ادامه داد: کاهش میزان مصرف سوخت و سایر استانداردها هم مهم است که باید رعایت کنیم و بتدریج همه استانداردها را پاس کنیم، هر چند اکنون هم در اجرای استانداردها تأخیر شده است، من در رعایت استاندارد در کنار سازمان ملی استاندارد خواهم بود.

وی گفت: زمانبندی های اجرای استاندارد انجام شده است و خودروساز باید موانع را برای اجرای تعهدات بردارد و با شتاب به این سمت حرکت می کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها