macron

رئیس جمهور فرانسه هفته پیش برای متقاعد کردن دونالد ترامپ به جهت پایبندی به توافق هسته ای با ایران به واشنگتن سفر کرده بود. زمان زیادی تا ضرب الاجل ایالات متحده برای تمدید لغو تحریم ها و یا دور جدید تحریم علیه ایران نمانده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، رئیس جمهور فرانسه در دیدار با دونالد ترامپ گفته بود که به جای بر هم زدن برجام به دنبال توافقی جدید با ایران است که فعالیت های موشکی ایران را محدود کند و به ادعای خودش جلو تحریکات ایران که موجب بر هم زدن صلح در منطقه شده است را بگیرد. 

 با وجود این سخنان صریح، برخی مقامات دولت فرانسه معتقدند که منظور آقای مکرون بیشتر یک توافق تکمیلی بوده است تا یک توافق جدید و این سخنان بار دیگر نشانگر تلاش کشورهای اروپاییِ عضو برجام برای نجات این توافق است.

یکی از دیپلماتهای فرانسه با شرط محفوظ بودن نامش به خبرگزاری رویترز گفته است: «این موضوع درواقع همان چیزی است که از شش ماه پیش دربارۀ آن سخن می‌گوییم.

امانوئل مکرون هفتۀ گذشته با این امید به واشنگتن سفر کرد که بتواند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را قانع کند تا در تاریخ ۱۲ مه تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع نکند یا توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی را به خطر نیندازد.

به گفتۀ این دیپلمات فرانسوی، آقای مکرون امیدوار بود با اصلاح کردن موارد بحث برانگیز، دونالد ترامپ را متقاعد به ماندن در برجام کند و همچنین درها را برای گفتگوهای بیشتر در آینده در صورت خروج ترامپ از برجام باز نگه دارد.

برداشت این دیپلمات فرانسه از سخنان آقای مکرون آن است که «او تلاش دارد فرصتی را خلق کند تا چنانچه در ۱۲ مه تصمیمی برای خروج از برجام گرفته شد، باز هم امکان ادامۀ نوعی پروسه سیاسی وجود داشته باشد.»

از نظر این دیپلمات، آقای مکرون امیدوار است بتواند واکنش‌های سختی را که ممکن است در پی خروج آمریکا از برجام پیش بیاید تقلیل دهد و «به نوعی درها را برای گفتگوهای آینده باز نگه دارد». گفتگوهایی که احتمالا تنها میان آمریکا و اعضای اروپاییِ برجام رد و بدل خواهد شد و نه چین و روسیه یعنی حامیان ایران در این توافق.

به نوشته یورونیوز؛ رابرت آینهورن، کارشناس موسسه بروکینگ نیز در همین رابطه می‌گوید: «به باور من، منظور آقای مکرون ایجاد یک توافق مکمل بود و نه از سرگیری مذاکرات برای یک توافق جدید. او می‌داند که دونالد ترامپ یک توافق جدید را ترجیح می‌دهد و به همین دلیل به این شیوه سخن گفته است اما منظور واقعی رئیس جمهوری فرانسه، تبدیل کردن برجام به یک بستۀ گسترده‌تر بوده است.»

ظریف: زیاده‌خواهی‌های ترامپ برای هیچ کس قابل قبول نیست

در همین حال، وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد: زیاده خواهی های فراتر از برجام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نه تنها برای مردم ایران بلکه برای سایر اعضای برجام و جامعه جهانی نیز قابل قبول نیست.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف روز شنبه در نشست خبری مشترک با همتایان روس و ترکیه ای خود در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص احتمال ارتباط برجام و مخالفت های آمریکا با ایران در سوریه افزود: هیچ یک از این بحث ها ارتباطی با برجام پیدا نمی کند. 

ظریف توضیح داد: آمریکا از ابتدای دولت ترامپ در مخالفت با یک توافق بین المللی و یک قطعنامه شورای امنیت که مورد تایید قرار گرفته و قطعنامه ای است که دولت ایالات متحده نیز یکی از بانیان آن بوده و رای مثبت به آن داده است و این تعهد را برای خودش ایجاد کرده است، حرکت می کند. آقای ترامپ نه تنها این قعطنامه را اجرا نکرده بلکه تعهدات دولت آمریکا را نیز نقض کرده است و امروز علاوه بر اینکه به تعهدات خود باز نمی گردد، زیاده خواهی هایی فراتر از برجام نیز دارد.

وی تاکید کرد که این موضوع نه تنها برای مردم ایران بلکه برای سایر اعضای برجام و جامعه بین الملل هم غیر قابل قبول است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها