johnson

وزیر امور خارجه بریتانیا برای رایزنی با ماقامات آمریکایی درباره پایبندی این کشور به توافق هسته ای به واشنگتن سفر کرده است. پیش از این نیز نخست وزیر آلمان و رئیس جمهور فرانسه در همین موضوع با رئیس جمهور آمریکا رایزنی کرده بودند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه بریتانیا برای متقاعد کردن دونالد ترامپ مبنی بر پایبندی به توافق هسته ای، به واشنگتن سفر کرده است تا با مقامات بلند پایه آمریکایی مذاکره کند. سران سایر کشور های اروپایی عضو 1+5 نیز پیش تر درباره این موضوع با رئیس جمهور ایالات متحده دیدار و رایزنی کرده بودند. 

این روزنامه چپگرای بریتانیایی می‌نویسد: «در این میان «گاردین» به اسنادی دست یافته که نشان می‎دهند ترامپ در همکاری با یک شرکت جاسوسی اسرائیلی درصدد تخریب وجهه تمام مقام‌های بوده که در دولت اوباما برای حصول برجام تلاش کرده بودند تا از طریق بی اعتبارسازی آنان بهانه لازم را برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای داشته باشد. 

آیا نخست‎وزیر بریتانیا می‎تواند دونالد ترامپ را به ماندن در «توافق هسته‎ای» راضی کند؟

سر «کیم داروک» سفیر بریتانیا در امریکا در گفت‌وگوی روز یکشنبه خود با «سی بی اس» گفته است که پیام هایی که  از تماس‌ها با مقام های دولت ترامپ دریافت می کند آن است که موضع ترامپ در قبال برجام بسیار واضح و مشخص است و ماه هاست که به دنبال خروج از آن است با این حال، هنوز تصممی نهایی را اتخاذ نکرده است».

«گاردین» در ادامه اشاره می کند که جانسون برای دیدار با ترامپ در واشنگتن برنامه‌ریزی نکرده اما انتظار می رود او با «مایک پنس» معاون وزیر خارجه امریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی او دیدار کند؛ کسی که مدت هاست منتقد برجام بوده است.

این روزنامه می نویسد: «جانسون آخرین نماینده اتحادیه اروپا یا اتحاد سه جانبه فرانسه، آلمان و بریتانیا خواهد بود که در جریان مذاکرات در سال ۲۰۱۵ میلادی نمایندگان‎شان حضور داشتند. «مرکل» و «مکرون» نیز پیشتر مستقیما درباره لزوم حفظ برجام با ترامپ دیدار داشتند. جانسون تا جایی پیش رفت که در یادداشتی در «نیویورک تایمز» نوشت که برجام سبب می شود تا اطمینان کسب کنیم که ایران به سلاح هسته‎ای دست نمی یابد».

سفیر بریتانیا در امریکا به «سی بی اس» همچنین گفته است که بریتانیا مصر است که در برجام باقی بماند و این موضوع روسیه و چین را نیز در بر می گیرد که خواستار حفظ برجام هستند. او می‎گوید تلاش کنونی آن است که امریکا را در برجام نگه دارند. او گفته است ما به گزینه هایی برای حفظ برجام نگاه می کنیم و امیدواریم که دولت امریکا تصمیم به عقب‎نشینی از وضع کنونی خود بگیرد.

شبکه خبری «بلومبرگ» اما با اشاره به ادعاهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در این باره که ایران درباره برنامه هسته‎ای خود دروغ گفته است، می‎نویسد این موضوع سبب شد تا جانسون به سرعت خواستار دیدار با مقام‎های امریکایی شود. این شبکه خبری می نویسد: «تنها ۱۹ ساعت پس از اظهارات نتانیاهو بود که جانسون تصمیم گرفت برای متقاعد کردن ترامپ به منظور ماندن امریکا در برجام با مقام های امریکایی دیدار کند».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها