barjam

فدریکا موگرینی پس از اعلام خبر خروج ایالات متحده از برجام تاکید کرد که اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران پایبند است. در همین راستا رئیس شورای اروپای نیز عنوان کرد که کشور های اروپایی می بایست رویکرد مشترکی در قبال برجام اتخاذ نمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، شب گذشته پس از آن که دونالد ترامپ اعلام کرد که آمریکا بیش از این به توافق هسته ای پایبند نخواهد بود، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین سران سایر کشور های عضو 1+5 با محکوم کردن تصمیم ترامپ عنوان کردند که همچنان به توافق هسته ای پایبند خواهند بود. 

توسک: رویکرد مشترک اروپایی باید اتخاذ شود

به نوشته یورونیوز، از سوی دیگر دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید رویکرد مشترکی در مقابل تصمیم رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ کنند. به گفته دونالد توسک رهبران اتحادیه اروپا هفته آینده دیدار خواهند کرد.

ترزا می: لندن به برجام پایبند است

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا ضمن ابراز تاسف از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه مشترکی با رهبران آلمان و فرانسه بر تعهد لندن به برجام تاکید کرد. رهبران سه کشور اروپایی از همه طرف ها خواسته اند که به توافق هسته ای با ایران پایبند باشند و «مسئولانه» رفتار کنند.

نخست وزیر بریتانیا پس از سخنان رئیس جمهوری آمریکا با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعضم آلمان گفتگو کرد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز تاکید کرده است که برلین تلاش خواهد کرد با وجود خروج آمریکا از برجام این توافق را «زنده» نگه دارد.

اوباما: تصمیم ترامپ اشتباهی جدی است

باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا در واکنش به سخنرانی دونالد ترامپ تصمیم او را «گمراه کننده» و «اشتباه جدی» خواند.

جان کری: تصمیم ترامپ امنیت آمریکا را تضعیف می کند

جان کری، وزیر خارجه پیشین آمریکا در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ تاکید کرد که این تصمیم امنیت آمریکا را تضعیف می کند. به گفته وزیر خارجه اسبق ایالات متحده خروج این کشور از برجام تندروها در ایران را تقویت می کند.

دبیر کل سازمان ملل متحد از تصمیم ترامپ عماقا ابراز نگرانی کرد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از برجام از دیگر امضاءکنندگان این توافق خواست به توافق با ایران پایبند باشند. وی ضمن ابراز نگرانی عمیق از تصمیم دونالد ترامپ خواستار بررسی مسائل غیرمرتبط با برجام بدون پیش داوری شد.

نخست وزیر بلژیک:
ترامپ خاورمیانه را به بی ثباتی سوق می دهد

 نخست وزیر بلژیک نیز ضمن ابراز تاسف عمیق در مورد تصمیم ترامپ به خارج کردن آمریکا از برجام گفت که خروج از توافق به معنای بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چارلز میشل افزود: اتحادیه اروپا و شرکای بین المللی اش باید همچنان نسبت به برجام متعهد باشند و ایران نیز باید به اجرای الزامات و تعهداتش در قبال توافق هسته ای ادامه دهد.

نروژ از ایران خواست در برجام بماند

«اینه ماری اریکسون سوریده» وزیر امور خارجه نروژ هم با ابراز تاسف از تصمیم رئیس‌ جمهوری آمریکا، از ایران خواست در برجام بماند. وی با انتشار پیامی در توییتر همچنین نسبت به پیامدهای این تصمیم ابراز نگرانی کرد و از ایران و دیگر طرف‌های برجام خواست تا در این توافق بمانند. 

واکنش کشورهای منطقه به تصمیم ترامپ

دولت ترکیه روز سه شنبه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از احتمال «مناقشات جدید» در منطقه ابراز نگرانی کرد. دولت سوریه نیز «قویا» تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را محکوم کرد. به گفته دمشق تصمیم دونالد ترامپ تنش ها در سطح جهان را افزایش می دهد.

در مقابل امارات و بحرین از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا استقبال کردند. عربستان سعودی نیز در واکنش به خروج آمریکا از برجام مدعی شد که ایران با کسب منفعت اقتصادی از تعلیق تحریم های هسته ای، دست به بی ثبات سازی منطقه زده بود. اسرائیل نیز از تصمیم ترامپ حمایت کرده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها