barjam

شاید دونالد ترامپ بد عهد ترین رئیس جمهور تاریخ ایالات متحده باشد که تا کنون به قدرت رسیده است. چندی پیش رئیس جمهور آمریکا از توافق پاریس که در رابطه با تغییر اقلیم کره زمین بود خارج شد اما به عقیده بسیاری کارشناسان این تصمیم آخرین بد عهدی دونالد ترامپ نبود. وی با از بین بردن برجام این ادعا را به خوبی ثابت کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، روزنامه «نیویورک تایمز» در مقاله ای به تحلیل رفتار دونالد ترامپ درباره بر هم زدن برجام پرداخته است و مدعی شده است که در شرایط کنونی ایالات متحده جایگزین مناسبی برای توافق هسته ای ندارد و اقدام اخیر وی تنها منجر به پیشبرد برنامه هسته ای ایران و غیر قابل کنترل شدن آن می شود. 

«نیویورک‌تایمز» در ادامه می‌نویسد: «در درازمدت فقدان برجام خبری بدی است. «امیر حسین حسنی» که تجهیزات آشپزخانه می فروشد می گوید ما شاهد مهاجرت بیشتر، بیکاری بیشتر و فقر بیشتر خواهیم بود. واقعیت آن است که دولت قادر به کنترل امور و اداره کشور است. این فقط مردم عادی هستند که فقیرتر می شوند».

«نیویورک تایمز» در ادامه می نویسد: «سرمایه‌گذاری غیررقابتی و فساد باعث کاهش رغبت سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران شده است. همچنان، بانک های ایران با تحریم مواجه هستند و معامله‌ای جدی صورت نمی گیرد. بازگشت تحریم ها می تواند فشار اقتصادی زیادی را به همراه داشته باشد».

«نیویورک تایمز» در ادامه می نویسد: «تندروها که مدت‌هاست حمایت مردمی خود را از دست داده‎اند، منتظر چنین لحظه‌ای بودند. آنان اکنون خود را پیروز می‎بینند. آنان سال ها می گفتند برجام غیرقابل اعتماد است. آنان از این فرصت برای تضعیف روحانی استفاده می کنند و برای کسب قدرت تلاش می کنند.»

«ابوالفضل حسن بیگی» از نمایندگان اصولگرای مجلس به رسانه های داخلی گفته که باید سیمان راکتور اراک را شکست. او گفته است که ایران فعالیت هسته ای را با قدرت بیشتری در مقایسه با قبل آغاز خواهد کرد و این شکستی برای امریکا و متحدان‌اش خواهد بود.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: «اما برخی دیگر اشاره می‌کنند که چنین حرکت‌هایی می‌توانند دعوت طرف مقابل به اقدام نظامی قلمداد شوند. «ابوالقاسم گلباف» تحلیلگر سیاسی می گوید مذاکرات باید باز باشند و همه بتوانند آن را دنبال کنند. «داوود هرمیداس باوند» استاد روابط بین الملل می گوید که ممکن است شاهد انفجار کوری از خشم باشیم که نتیجه آن رویداد مشخص نخواهد بود. او می‌گوید بسیاری از مردم آماده هستند تا از هر کسی که به آنان امیدواری بدهد حمایت کند. اما شما باید توجه داشته باشید که ایرانی‌ها ملی‌گرا هستند و قطعا به طور کورکورانه از کشورهایی که به منافع ایران ضربه می‌زنند حمایت نمی‎کنند.

«حمیدرضا ترقی» تحلیلگر اصولگرا اما می گوید مردم عادی از امریکا بیشتر نفرت خواهند داشت. آنان با وضعیت سختی دچار می‏‎شوند و فقیرتر خواهند شد. آنان از ترامپ متنفر هستند. این خوب است».

ترامپ چه جایگزینی برای برجام دارد؟

روزنامه «نیویورک تایمز»‌ همچنین در سرمقاله خود می نویسد: «ترامپ چه جایگزین بهتری برای برجام دارد؟ ترامپ می گوید می شد به توافق بهتری با ایران دست یافت که آن کشور را از توسعه برنامه موشکی و همچنین گسترش نفوذ منطقه‎ای باز دارد. این سخنان آشنا به نظر نمی رسند؟ این همان ادعایی است که ترامپ در مورد پیمان اقلیمی پاریس داشت؛ همان وعده های توخالی درباره برنامه صلح خاورمیانه‎ای که ارائه می دهد؛ همان وعده های بی اساسی که درباره مراقبت‎های بهداشتی ارزان‌تر و بهتر و در دسترس‌تر از برنامه اوباماکر از آن سخن گفته بود. تاکنون ترامپ بارها و بارها نشان داده که هدف‎اش نابود کردن توافق‎هاست. هنگامی که موضوع به مسابقات تسلیحات هسته‎ای در خاورمیانه می رسد وضعیت خطرناک‎تر می شود. به احتمال زیاد تصمیم ترامپ سبب خواهد شد تا ایران برنامه هسته‎ای خود را با قدرت بیشتری از سر گیرد، روابط امریکا با متحدان اروپایی‎اش را تیره‎تر کند، اعتبار امریکا را از بین ببرد و شرایط جنگ جهانی دوم را در خاورمیانه ایجاد کند».

این روزنامه در ادامه می نویسد: «به نظر می رسد ترامپ با هر آنچه میراث دوره اوباماست مخالف است و سعی می کند آن را از بین ببرد. این در حالیست که در مورد برجام بازرسان بین المللی و مقام های امنیتی امریکایی و اسرائیلی مرتبا گفته اند که ایران از تعهدات‎اش پیروی می کند. این در حالیست که از دید ترامپ و متحدان اش، نتانیاهو و شاهزاده بن سلمان مشکلات از طریق ایحاد بحران اقتصادی و یا اقدام نظامی حل خواهند شد».

این روزنامه در پایان اشاره می کند که به نظر می رسد ترامپ خواستار یافتن راه حلی برای سازش با اروپایی‎ها به منظور احترام گذاشتن به برجام نیست.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها