macron

برنو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه ضمن انتقاد از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران گفت: ما اجازه نخواهیم داد که آمریکا پلیس اقتصادی منطقه بشود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، وزیر اقتصاد کشور فرانسه در مصاحبه ای اعلام کرده است که کشور های اروپایی تمام تلاش خود را برای حفظ توافق هسته ای به کار خواهند گرفت و اجازه نخواهند داد آمریکا به صورت یک جانبه این توافق بین المللی را نقض کند. وی در ادامه متذکر شد که آمریکا پلیس اقتصادی منطقه نیست و اجازه چنین کاری را ندارد. 

هفته گذشته سران ۲۸ کشور اتحادیه اروپا که در پایتخت بلغارستان گرد هم آمده بودند بر اتخاذ یک «رویکرد واحد» در قبال توافق هسته‌ای ایران تاکید و اعلام کردند که با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند.

انتقاد فرانسه از سیاست‎های تحریمی آمریکا علیه ایران: نمی‎گذاریم آمریکا پلیس اقتصادی دنیا شود

در همین راستا کمیسیون اروپا اعلام کرده بود که از روز جمعه ۱۸ می به دنبال فعال کردن قانونی است که شرکت‌های اروپایی را در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران محافظت کند. همچنین این کمیسیون هیچ دادگاهی که مجازات‌های آمریکا را تحمیل کند به رسمیت نمی‌شناسد.

آقای یونکر در این باره گفته بود: «ما به عنوان کمیسیون اروپا وظیفه داریم که از شرکت‌های اروپایی حمایت کنیم. اکنون ما باید اقدام کنیم و به همین دلیل باید "انسداد قانونی" را که از سال ۱۹۹۶ مسکوت مانده بود، فعال کنیم. ما این کار را فردا صبح ساعت ۱۰:۳۰ صبح انجام خواهیم داد.»

به نوشته یورونیوز؛ وی همچنین افزود: «ما تصمیم گرفتیم که بانک سرمایه‌گذاری اروپا این امکان را بدهیم تا به تسهیل سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران کمک کند. کمیسیون اروپا نیز همکاری خود با ایران را ادامه خواهد داد.»

اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام کرد. 

رهبران بریتانیا، آلمان و فرانسه، خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز اعلام کرد که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها