اخبار اقتصادی

 • تسریع در اجرایی کردن اینستکس

  تسریع در اجرایی کردن اینستکس از مرگ برجام جلوگیری می‌کند

  کمال خرازی با بیان اینکه مردم ایران به دلیل عدم اجرای تعهدات برجامی و تبعیت از ترامپ به شدت نسبت به اروپا بدبین هستند، تصریح کرد: اروپا با تسریع در اجرایی کردن اینستکس از مرگ برجام جلوگیری کند.

 • بخشنامه ارزی

  دو تصمیم مهم درباره بازار ارز

  شورای پول و اعتبار در جلسه اخیر خود دو تصمیم مهم برای مدیریت بازار ارز را به تصویب رساند. به این ترتیب، ایجاد «بازار متشکل معاملات ارزی» و امکان «سپرده‌گذاری ریالی بر پایه ارز» در دستور کار بانک مرکزی و نهادهای ذی‌ربط قرار گرفت.

 • عبدالناصر همتی

  تحلیلی از اظهار نظر اخیر رئیس کل بانک مرکزی، در مورد دلار 4200 تومانی

  روایت رسمی از دلار ۴۲۰۰ تومانی که اغلب بر کامیابی این سیاست در مهار قیمت‌ها تاکید می‌کرد، تغییر جهت داد.

 • دوئل چین و آمریکا

  برندگان و بازندگان دوئل اقتصادی چین و آمریکا

  ارزیابی‌های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد که اعمال تعرفه‌های تجاری از سوی چین و آمریکا به طرز غیرقابل اجتنابی پیامدهایی را برای تجارت بین‌الملل در پی خواهد داشت. اعمال تعرفه‌ها منجر به کاهش تجارت دوجانبه آمریکا و چین خواهد شد، اما روند رقابت‌های جهانی را در راستای منافع شرکت‌های کشورهای دیگر تغییر می‌دهد که هدف این تعرفه‌ها قرار ندارند. مطابق بررسی‌ها اروپا بیشترین منفعت را از این جنگ تجاری کسب می‌کند.

 • بازگشت شاخص کل بورس به ارتفاع 65 هزار واحدی

  عقبگرد شاخص بورس از رشد و بی توجهی به افزایش قیمت های جهانی

  در نخستین روز از هفته جاری شاخص بورس تهران که توانسته بود در ساعات میانی معاملات رشدی ۵۲۰ واحدی را شاهد باشد کم کم از راه رفته بازگشت و در نهایت با افتی ۱۹۶ واحدی به کار خود در روزجاری پایان داد.

 • حجم تجارت غیر نفتی خارجی سه ماهه ۲۱ میلیارد دلار شد/ صادرات از واردات پیشی گرفت

  کارنامه تجارت خارجی در ٩ماهه نخست سال

  سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به کارنامه تجارت کشور در ٩ماه نخست امسال گفت: با وجود تحریم های سخت امسال در بحث صادرات در ۹ ماهه ۵.۵ درصد صادرات غیر نفتی به جز خدمات داشتیم و میزان واردات در ۹ ماهه ۳۲.۷ میلیارد دلار بوده که عمده آن کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه بوده است.

 • maskan

  بررسی بازار مسکن در 9 ماهه اول سال

  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در آذر حاکی از ریزش بیش از ۲۵ درصدی معاملات در بازه زمانی ۹ ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

 • eghtesad

  اعلام نرخ رشد اقتصادی نیمه اول امسال از سوی مرکز آمار

  حجم محصولات ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در شش ماهه اول امسال به رقم ۳۷۳ هزار و ۸۸۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان با احتساب نفت و ۲۸۹ هزار و ۹۵۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بدون احتساب نفت رسیده است.

 • bank

  کاهش نرخ جدید سود سپرده‌ بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد

  بانک‌های خصوصی که تا پیش از این با نرخ سود ۲۰ تا ۲۳ درصد سپرده افتتاح می‌کردند، با تاکید اخیر رئیس کل بانک مرکزی، نرخ‌های سود سپرده جدید را به ۲۰ درصد کاهش داده‌اند.

 • dolar

  دلار به کانال 9 هزار تومان وارد شد

  در بازار امروز ارز اندکی پس از شروع معاملات، نرخ دلار وارد کانال ۹۰۰۰ تومانی شد.

 • بخشنامه ارزی

  بخشنامه ارزی بانک مرکزی از نگاه فعالان بخش خصوصی

  انتقاد فعالان اقتصادی به بخشنامه‌های ارزی بانک مرکزی در حالی همچنان ادامه دارد که مسوولان بانک مرکزی معتقدند صادرکنندگان تمام ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور باز نمی‌گردانند و این در حالی است که از منابع ارزان برای تولید استفاده می‌کنند.

 • maskan

  رکود تورمی در بازار مسکن

  رکود تورمی که هم‌اکنون بازار مسکن با آن مواجه شده حاکی از آن است که این بازار در هر دو سوی عرضه و تقاضا در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد و احتمالا در پس این افزایش اسمی قیمت، رکود ۱۰ تا ۱۲ فصلی نهفته که در نهایت با ورود تقاضای واقعی رونق می گیرد.

 • petroshimi-iran-1.jpg

  افزایش 14 درصدی تجارت خارجی ایران

  مدیرکل دفتر بازرگانی خارجی سازمان توسعه تجارت گفت: اکثر صادرات ما به بازارهای پیرامونی است، چنانکه ۸۴درصد از صادرات کشور را به ۹کشور صورت می‌گیرد.

 • عبدالناصر همتی

  گزارش رییس کل بانک مرکزی از وضعیت بازار ارز

  رئیس کل بانک مرکزی از ذخایر بالای اسکناس ارزی، کنترل کامل بازار ارز، بازار متشکل ارزی، نقدینگی و تورم، تشکیل کمیته‌ای برای تدوین بخشنامه بازگشت ارز صادراتی و تغییر نرخ سود بانکی خبر داد.

 • محمد شریعتمداری

  بازتاب سه تصمیم مهم شریعتمداری در وزارت کار

  شریعتمداری از زمان حضورش در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی سه تصمیم مهم گرفته است؛‌ تصمیماتی که در همین مدت کوتاه بازتاب گسترده‌ای را در بین عموم مردم و جامعه مخاطب این وزارتخانه به دنبال داشته است.

 • پست PDE جایگزین پست DHL می شود

  شرکت پست PDE خدمات DHL را پوشش می دهد.

  شرکت پست بین المللی PDE با سالها تجربه در زمینه پست بین المللی، صادرات، ترخیص گمرکی و ... بدون مشکل به ارسال بسته ها از مبدا ایران به سراسر دنیا اقدام می کند.

 • شرکت ایتالیایی انی

  پیگیری برای معافیت تحریمی نفت ایران به وسیله شرکت «انی»

  پس از معافیت ایتالیا از تحریم‌های نفتی ایران، شرکت ایتالیایی «انی» در حال بررسی این است که که آیا می‌تواند از نفت ایران که به آن انعطاف‌پذیری بیشتری در تامین نفت می‌دهد، استفاده کند.

 • bourse

  تقویت 1241 واحدی شاخص کل بورس به لطف حرکت کوچکترهای بازار

  امروز تمام نماگرهای بازار سرمایه در باتوجه به جو مثبت، رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کردند. این در حالی بود که به لطف اقبال اشخاص حقیقی به گروه های کوچکتر بازار، شاهد افزایش دو برابری شاخص هم‌وزن بودیم.

 • شاخص کسب و کار

  بهبود وضعیت ایران در ۶محور شاخص کسب‌وکار

  بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از بهبود فضای کسب و کار در ایران طی یک سال گذشته خبر داد و اعلام کرد ایران میان ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۲۸ در رده بندی جهانی شاخص فضای کسب و کار قرار گرفته است.

 • بودجه 98

  بررسی بودجه‌ای دولت برای سال آینده

  حسن روحانی روز گذشته با تاخیری یک‌ماهه نسبت به زمان‌بندی قانونی، بخشنامه بودجه سال ۹۸ را به دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ کرد.

یادداشت