trump

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مقاله ای به تحلیل تصمیم ترامپ مبنی بر از بین بردن برجام پرداخته و عنوان کرده است که رئیس جمهور آمریکا در نهایت مجبور به عقب نشینی از ادعا های خود خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای پیش بینی کرده است که دونالد ترامپ ناچار خواهد شد از ادعا واهی خود مبنی بر از بین بردن برجام عقب نشینی کند. این تحلیل به نمایشی بودن ادعا های ترامپ می پردازد و مخالفت کشور های چین و روسیه با تصمیم ترامپ را بزرگترین مانع وی در اجرایی کردن خواسته هایش می داند. 

«جنیفر روبین» که خود از تحلیلگران نزدیک به جمهوری‌خواهان است در مقاله‌ای در روزنامه «واشنگتن پست» می‌نویسد: من یکی از متقدان تصمیم ترامپ در مورد عدم تایید برجام بوده‌ام آن هم به چندین دلیل: متحدان اروپایی ما اکنون با ما نیستند، ایران کم‌ترین مشوقی برای بازنویسی توافق هسته‌ای ندارد، ما فاقد اهرم‌های لازم هستیم، ما می‌توانیم کارهای سازنده‌تری را با متحدان مان انجام دهیم. بسیاری از تندروهای ایران که مخالف برجام بوده‌اند با این دیدگاه موافق بوده‌اند. همچنین، من فکر نمی‌کنم که مشاوران ترامپ این مهارت دیپلماتیک را داشته باشند که بدون کورکورانه پیمودن مسیر به سوی یک مواجهه هسته‌ای و یا بدون احساس شرم عقب‌نشینی کنند. ما می‌بینیم که اکنون ترامپ با خشم و عصبانیت تلاش می‌کند تا کره شمالی را مدیریت کند. 

او در ادامه می‌نویسد: اظهارات ترامپ درباره پاره کردن برجام در پایتخت‌های اروپایی حساسیت‌برانگیز بوده است. آنان نمی‌خواهند دست به بازنویسی دوباره توافق هسته‌ای بزنند بلکه خواستار ایجاد یک توافق جایگزین هستند که درباره برنامه موشکی ایران باشد و محدودیت‌های دائمی برای قابلیت تولید سوخت هسته‌ای ایران اعمال نماید. وزارت خارجه امریکا در حال تلاش برای کسب حمایت اروپایی‌ها برای اقدامات سخت‌گیرانه است؛ آن هم با تهدید وضع دوباره تحریم‌ها علیه ایران در صورت برآورده نشدن خواسته‌ها». 
«جنیفر روبین» در ادامه با طرح این پرسش که چرا کار ترامپ دشوار خواهد بود، توضیح می‌دهد: در اینجا مشکلاتی اساسی وجود دارند. از نگاه ترامپ، توافق هسته‌ای میراث دولت اوباما است که او خواستار لغو آن است. او می‌گوید این بدترین معامله‌ای است که تاکنون حاصل شده است. در عین حال روسیه و چین به هیچ وجه دلیلی نمی‌بینند که مطابق میل آمریکا عمل کنند. از سوی دیگر تیم امنیت ملی رییس‌جمهوری از جمله «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه، «جیمز متیس» وزیر دفاع و «اچ ار مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا سه بار به ترامپ توصیه کردند که برجام را لغو نکند و هر بار که مهلت تمدید تعلیق مجازات تحریمی علیه ایران را امضا کرد سبب شد تا کارش برای لغو برجام دشوارتر شود. 
خبرنگار «واشنگتن پست» در ادامه می‌نویسد به نظر می‌رسد ترامپ مجبور به عقب‌نشینی از موضع جاه‌طلبانه خود خواهد شد که گفته بود توافق هسته‌ای باید اساسا لغو شده و یا این که از بنیان تغییر کند.  
«جنیفر روبین» در ادامه اشاره می‌کند که ترامپ اصرار می‌کند تا یک نمایش را اجرا کند و این تنها یک نمایش بود؛ نمایش پایان برجام. او می‌افزاید: عدم تایید پایبندی ایران به برجام یک سیاست نیست بلکه ابزار و وسیله‌ای برای ساکت کردن او بود. وزارت امور خارجه آمریکا هیچ‌گاه نمی‌خواست کار به این جا کشیده شود و اکنون در تلاش است تا به متحدان امریکا بگوید که ایالات متحده به نقطه انفجار نخواهد رسید و بدون یک جایگزین واقعی و ارائه آن به برجام پایان نخواهد داد. همان‌گونه که مک مستر، متیس و تیلرسون پیشتر هشدار داده بودند اکنون آن‌هایی که ترامپ را تحریک می‌کنند «نیکی هیلی» نماینده امریکا در سازمان ملل متحد و سناتور «تام کاتن» هستند که اگر نه بی‌پروا که احمق به نظر می‌رسند». 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها