ro

نشریه آمریکایی «نیوزویک» به دیدار اخیر سران کشور های ایران و روسیه اشاره داشته و در ادامه به تحلیل پیمان تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداخته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، نشریه آمریکایی «نیوزویک» ضمن تحلیل همکاری های دو کشور ایران و روسیه در زمینه های مختلف بخصوص حضور نظامی آن ها در سوریه، به توافق طرفین در همکاری های اقتصادی از جمله پیمان همکاری مشترک اوراسیا اشاره داشته و عنوان کرده است که برخی اقدامات ایالات متحده منجر به نزدیکی ایران و روسیه شده است. 

این نشریه می‌افزاید: همکاری فعلی روسیه و ایران از مقابله با داعش در عراق و سوریه آغاز شد. داعش پس از حمله آمریکا به عراق ایجاد شد و شبه‌نظامیان‌اش در کشور همسایه در سوریه در سال ۲۰۱۳ میلادی پراکنده شدند. دو سال پس از آن که شورشیان تحت حمایت غرب، ترکیه و کشورهای عرب خلیج فارس علیه اسد اقدام کردند. همزمان با اقدام ارتش سوریه به همراه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بر روی زمین علیه بنیادگرایان و معارضان، روسیه نیز به ایران، عراق و سوریه برای اقدامات ضدتروریستی در سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی پیوست. در همان زمان، روسیه حضور نظامی مستقیم در سوریه داشت. 

«نیوزیک» اشاره می‌کند که تصمیمات امریکا نیز به موفقیت بیشتر ائتلاف ایران و روسیه در منطقه کمک کرده است. در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۱۸ میلادی علیرغم حمله ترکیه به بخش‌هایی از سوریه که شبه‌نظامیان کرد مورد حمایت امریکا در آنجا حضور داشتند، امریکایی‌ها از جنگجویان کرد در نبرد علیه ترکیه و ارتش آزاد سوریه در عفرین حمایت نکردند این در حالی بود که کردها پیشتر به امریکا در مبارزه علیه داعش کمک کرده بودند. در عوض، کردها به ارتش اسد نزدیک شدند و در کنار نیروهای مورد حمایت دولت سوریه قرار گرفتند». 

«نیوزویک» با اشاره به افزایش نفوذ روسیه در منطقه می‌نویسد: «روسیه همزمان با تلاش برای شکست داعش در عراق، قراردادهای تجاری و نفتی و پیمان‌نامه‌های امنیتی را نیز با دولت آن کشور امضا کرد. ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق هفته گذشته گفت که عراق سفارش خرید سامانه موشکی اس -۴۰۰ را به روسیه ارائه داده است. این ضربه بزرگی برای تلاش‌های‌های ناتو تحت رهبری آمریکا خواهد بود. رییس ناتو روز دوشنبه از عراق بازدید کرد. او از نفوذ نظامی روسیه در سرتاسر جهان انتقاد کرد؛ به خصوص از رونمایی اخیر موشک‌های هسته‌ای روسیه توسط پوتین. رییس ناتو در عراق گفت که ناتو نگران است و خواستار آغاز جنگ سردی دیگر و یک مسابقه تسلیحاتی تازه نیست. ازسوی دیگر، روسیه و ایران در حال پیشرفت در سرمایه‌گذاری برای بازسازی سوریه هستند. وزارت آموزش و پرورش سوریه روز سه‌شنبه از ارائه بورس تحصیلی تازه‌ای به دانشجویانی خبر داد که خواستار تحصیل در روسیه هستند».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت

پربحث‌ها