کد خبر: 5698
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
pompeo

«فرید زکریا» روزنامه نگار و تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به عواقب و نتایج خروج آمریکا از برجام پرداخته و به مایک پمپئو گوشزد کرده است که خروج از توافق هسته ای مانعی بزرگ برای مذاکرات آتی با کره شمالی خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از آفتاب نیوز، «فرید زکریا» مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان و کارشناس مسائل خاورمیانه در روزنامه واشنگتن پست در مقاله به مایک پمپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده هشدار داده است که خروج آمریکا از برجام می تواند عواقب جبران ناپذیری برای امنیت جهانی داشته باشد. وی همچنین تاثیر این پیمان شکنی بر مذاکرات پیش رو با کره شمالی را نیز تحلیل و بررسی کرده است. 

زکریا نوشت: به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی به بیش از تغییرات ظاهری در برجام تمایلی ندارند و ایران هم صریحا دست رد به پیشنهاد مذاکره مجدد زده است. این بدین معنی است که آمریکا در تاریخ 12 مه (22 اردیبهشت) از توافق خارج خواهد شد و این اتفاق درست همزمان با موعد نشست مشترک با کره شمالی است؛ نشستی که آمریکا قرار است در آن، کره را به امضای قراردادی مشابه ترغیب کند. 

وی افزود: وقتی کیم می‌بینید که آمریکا به توافق پیشین خود پایبند نمانده، چرا باید چنین توافقی را امضا کند؟ تراژدی اینجاست که بحران به وجود آمده، کاملا خودساخته است. در دنیا به اندازه کافی بی‌ثباتی داریم و نیازی نبود که دولت بیش از این به آن دامن بزند. 

زکریا ادامه داد: پمپئو باید متوجه باشد که وظیفه او به عنوان وزیر امور خارجه، حل مشکلات است، نه تولید مشکلات بیشتر. او باید توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کرده و روی کره شمالی متمرکز شود.

وی افزود: اگر واشنگتن بخواهد مدام درخصوص مسائل مهم سیاست خارجی تغییر موضع بدهد، هزینه‌های قابل‌توجهی به اعتبار و وجهه آمریکا وارد خواهد شد.

زکریا نوشت: هر آنچه که پمپئو ماه‌ها پیش درباره توافق هسته‌ای با ایران گفته، اکنون به تاریخ پیوسته است. او باید صریحا اعلام کند که در شرایطی کنونی، برجام ارزش حفظ کردن را دارد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت