maskan

در حالی که از رکود بازار مسکن در کلان شهر تهران بیش از 4 سال می گذرد، نشانه هایی از این بازار مشاهده می شد که نشان از خروج مسکن از رکود داشت. آمار تعداد واحد های معامله شده در حالی رشد قابل ملاحظه ای را تجربه کرد که افزایش قیمت نرخ ارز، رونق بازار مسکن ارز را مجددا به کما برد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از اقتصاد آنلاین، بازار ملک پس از سپری کردن 4 سال در دوران رکود، به آرامی در حال وارد شدن به فاز رونق بود که افزایش ناگهانی نرخ ارز موجب بازداشتن خریداران و فروشندگان از انجام معاملات شد. یکی از علل اصلی فروشندگان برای نفروختن ملک خود، افزایش نرخ ارز در برابر ثبات قیمت مسکن و در نتیجه کاهش میزان سرمایه آنان است. 

یک مشاور در منطقه سعادت آباد نیز با بیان اینکه قیمت‌ها با افزایش قیمت دلار بالا رفته اما فعلا معاملات در بازار انجام نمی‌شود، اضافه‌ می‌کند: عرضه و تقاضا در بازار قیمت نهایی را تعیین می‌کند اما با نوسانات فعلی دلار، فروشندگان و خریداران بر سر قیمت به توافق نمی‌رسند و اگر با همین روند پیش برود بازار مسکن با چالش جدی روبه رو خواهد شد.

در منطقه شمیرانات نیز یک مشاور املاک دیگر نیز می‌گوید: همگام با جهش نرخ دلار فروشندگان هر روز نرخ جدیدی برای خود تعیین می‌کنند به‌طوری که برخی از خانه های کلنگی در این منطقه متری 30 میلیون تومان نیز برای فروش گذاشته شده اما خریداری با این قیمت وجود ندارد.

به گفته او اجاره بها نیز در ماه‌های آینده از قیمت دلار متاثر خواهد شد و مطمئنا شاهد افزایش 10 تا 15 درصدی اجاره بهای مسکن خواهیم بود.

قیمت مسکن در سال جاری افزایش نخواهد یافت

در این باره حسام عقبایی، نائب رییس اول اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با تاکید بر این‌که تا پایان خرداد ماه بازار مسکن هم از لحاظ قیمت و هم تعداد معاملات ثابت خواهد ماند، گفت: با توجه به این که قیمت دلار کنترل شد پیش بینی می‌شود در سال جاری قیمت مسکن افزایش چشمگیری نداشته باشد.

عقبایی تصریح کرد: در ماه‌های تیر و شهریور قیمت بر اساس رشد تورم بالا خواهد رفت اما با توجه به گران شدن مسکن در ماه‌های پایانی سال گذشته، بازار کشش افزایش قیمت بیشتری را ندارد.

وی درباره تاثیر افزایش نرخ دلار در اجاره بهای مسکن اظهار کرد: در مناطق کم ظرفیت اجاره بها رشد چندانی نخواهد داشت و در مناطق دیگر نیز بر اساس تورم اجاره بها نیز رشد خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت