کد خبر: 5953
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
بازگشت شاخص کل بورس به ارتفاع 65 هزار واحدی

در پایان معاملات هفته منتهی به 2 مردادماه 98، شاخص کل با 6074 واحد افزایش نسبت به هفته ماقبل، به رقم 252865 واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل بورس بازدهی 2.46 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از عصراقتصاد، در پایان معاملات هفته منتهی به 2 مردادماه 98، شاخص کل با 6074 واحد افزایش نسبت به هفته ماقبل، به رقم 252865 واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل بورس بازدهی 2.46 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.
شاخص کل هم وزن با 14 واحد کاهش بدون تغییر ماند و رقم 59959 واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول با 3946 واحد افزایش به رقم 186319 واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با 14450 واحد افزایش عدد 502910 واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول 2 / 2 و شاخص بازار دوم هر دو با 3 درصد افزایش نسبت به هفته ماقبل همراه شدند.
در 5 روز کاری هفته گذشته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به 54118 میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته ماقبل 24 درصد کاهش یافت.
در ضمن تعداد 10043 میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از 2 میلیون و 384 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب 4/42 درصد و 5/49 درصد کاهش را نسبت به هفته ماقبل تجربه کردند.
این درحالی است که تعداد 226 میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از 2409 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با 23 درصد و 20 درصد کاهش نسبت به هفته ماقبل همراه شدند.
در بازار بدهی که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می شود، تعداد 6 میلیون 200 هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از 6136 میلیارد ریال معامله شد.

ادامه روند صعودی بازار سرمایه
در همین خصوص مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران هفته گذشته در همایش بررسی روش های سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران، روش های بهینه مدیریت دارایی در بورس تهران و تشکیل سبد سرمایه گذاری مناسب را تبیین کرد.
به گزارش سنا، مهدی رباطی تشکیل سبد بهینه را به این معنا دانست که دارایی خود را در بازار مالی به نحوی مدیریت کنیم که در یک بازه زمانی ۴ ساله حداقل ۱۰ درصد و حداکثر به اندازه بازده مورد انتظار سرمایه گذار و بیشتر از میانگین تورم آن دوره زمانی، بازدهی کسب شود.
وی همچنین اقتصاد ایران را یک اقتصاد گرفتار تورم مزمن همیشگی با دوره هایی از تورم شدید توصیف کرد و افزود: پایش های آماری نشان می دهد که در هر دوره تورم شدید درصد قابل ملاحظه ای از طبقه متوسط به طبقات پایین تر سقوط می کنند و البته برنده این تورم ها افرادی هستند که بدانند چگونه از این تورم در جهت افزایش ثروت خود استفاده کنند.
رباطی توضیح داد: به همین دلیل در چنین شرایط اقتصادی بر هر فردی لازم است که به ابزارها و دانش سرمایه گذاری مسلط شود یا اگر فرصت این کار را ندارد، به نهادهای تایید شده جهت مدیریت دارایی خود اعتماد کند.
مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران تاکید کرد: موفقیت مستمر در بازارهای مالی به ویژه بازار سهام کار پیچیده ای است که ممارست و تمرین و تجربه و کسب دانش بسیار بالایی می طلبد .
رباطی ادامه داد: بورس تهران از سال ۹۷ وارد روند صعودی شده است و به احتمال زیاد، این روند تا حدود یک سال دیگر ادامه خواهد داشت .
وی اظهار داشت : در شرایط فعلی اقتصاد ایران ، بازار سرمایه به شرط رعایت اصول سرمایه گذاری، می تواند هدف ما از مدیریت دارایی و تشکیل سبد سهام بهینه یعنی بازدهی معقول بالاتر از تورم را برآورده کند.

منبع: عصر اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت