کد خبر: 5959
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲
جنگ تجاری آمریکا و اروپا

واشنگتن پس از آنکه سازمان تجارت جهانی اعلام کرد برای شرکت هواپیمایی ایرباس یارانه پرداخت شده است، آمریکا را برای اعمال تعرفه روی 7.5 میلیارد دلار محصولات اتحادیه اروپا مجاز دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چشم انداز 1404 به نقل از عصراقتصاد، دفتر نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا لیستی از صدها محصول اروپایی منتشر کرده است که مشمول تعرفه‌های جدید می‌شوند و در پی این اقدام آمریکا که از 18 اکتبر اجرایی می شود، وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده پاسخگویی به اقدامات تعرفه‌ای آمریکا با تحریم است.
در فهرست تعرفه های جدید شراب فرانسوی، پنیر ایتالیا و ویسکی مالت اسکاچ با تعرفه ۲۵ درصدی مواجه شده‌اند و بر ایرباس غول صنعت هواپیماسازی اروپا تعرفه‌ای ۱۰ درصدی وضع شده است.

واشنگتن پس از آنکه سازمان تجارت جهانی اعلام کرد برای شرکت هواپیمایی ایرباس یارانه پرداخت شده است، آمریکا را برای اعمال تعرفه روی 7.5 میلیارد دلار محصولات اتحادیه اروپا مجاز دانست.

فهرست منتشره اقلام وارداتی متنوعی از اتحادیه اروپا را همچون کره، بیسکوییت و کالباس شامل می‌شود ولی اکثر قوانین جدید به یک یا چند کشور محدود هستند و کلیه اعضای اتحادیه اروپا را در بر نمی‌گیرند.

تعرفه‌هایی که ۷.۵ میلیارد دلار از مبادلات تجاری آمریکا و اروپا را هدف می‌گیرند کمتر از میزان ۲۵ میلیارد دلاری که آمریکا در سال گذشته آن را منتشر کرده بود و شامل صنایع دیگری همچون غذاهای دریایی و قطعات هلیکوپتر و هواپیمایی می‌شد. برای مثال بر پنیر پارمزان، ماست و میوه ایتالیا تعرفه جدید اعمال شده است، در حالی که پاستا و زیتون این کشور از این افزایش تعرفه مستثنی شده‌اند.

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته اند هرچند آمریکا به حکم سازمان تجارت جهانی می تواند افزایش تعرفه تا حد اعلامی پیشین را در دستور کار قرار دهد، اما واشنگتن به عمد از این قضیه امتناع کرده است تا اتحادیه اروپا را پای میز مذاکره بیاورد.

دفتر تجاری ایالات متحده اعلام کرده است با مذاکره با اتحادیه اروپا، امکان بازنگری در این تعرفه‌ها وجود دارد.

بحث‌های بین دو شرکت هواپیمایی ایرباس و بوئینگ به سال 2004 برمی‌گردد، زمانی که واشنگتن، فرانسه، انگلیس، آلمان و اسپانیا را برای پرداخت غیرقانونی یارانه متهم کرد. یک سال پس از آن اتحادیه اروپا شکایت مشابهی را علیه بوئینگ برای دریافت میزان یک میلیارد دلار یارانه انجام داد که در فاصله سال‌های 1989 و 2006 انجام شده است. شکایت اتحادیه اروپا معمولا توسط سازمان تجارت جهانی بررسی می‌شود.

فرانسه و اتحادیه اروپا آماده هستند تا پاسخ اقدامات تعرفه‌ای آمریکا را با تحریم پاسخ دهند.

وزیر اقتصاد فرانسه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده پاسخگویی به اقدامات تعرفه‌ای آمریکا با تحریم است.

لمایر گفت: در صورتی که دولت آمریکا به اقدامات خود ادامه دهد، ما آماده می‌شویم تا پاسخش را با تحریم بدهیم. این هشدار پس از آنکه دولت ترامپ تعرفه 25 درصدی بر روی محصولات صنعتی و کشاورزی اتحادیه اروپا تعیین کرد، صورت گرفت؛ قرار است این تعرفه‌ها از 18 اکتبر اجرایی شود.

ترامپ بیش از یک سال پیش جنگ تجاری با چین را به راه انداخت.

قرار است هیئتی چینی در روزهای آینده برای گفت‌وگوهای تجاری به ایالات متحده سفر کنند.

چین در سیاست پولی اخیر خود به کاهش ارزش یوان با هدف تقویت واحد پول خود پرداخته بود که این اقدام با واکنش آمریکا مواجه شده است. بر اساس گزارشی که آسوشیتد پرس مرداد ماه منتشر کرده بود، آمریکا نگران آن است که چین از واحد پولی خود همچون سلاحی در جنگ تجاری با آمریکا بهره گیرد.

دونالد ترامپ همچنین هفته گذشته هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را به این کشور تبریک گفت و در در عین حال متعهد شد که در جنگ تجاری بر پکن پیروز شود.

بسیاری از کارشناسان معتقدند در شرایطی که رییس‌جمهور آمریکا جنگ تجاری با چین را تشدید کرده و فعالیت کارخانه‌های کشورهای بزرگ صنعتی آهسته شده، تجارت جهانی به سرعت وخامت پیدا می‌کند و سلامت اقتصاد جهانی را به مخاطره می‌اندازد.

سازمان جهانی تجارت هفته جاری نرخ رشد مورد پیش‌بینی برای تجارت جهانی در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ را کاهش داد. اکنون انتظار می‌رود تجارت جهانی کالاها تنها ۱.۲ درصد در سال ۲۰۱۹ رشد کند که ضعیف‌ترین نرخ رشد از سال ۲۰۰۹ خواهد بود که تجارت جهانی در بحبوحه بحران مالی جهانی حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود. تنها شش ماه پیش سازمان جهانی تجارت روند رشد دو برابری تجارت کالاها به میزان ۲.۶ درصد را پیش‌بینی کرده بود.

سازمان جهانی تجارت هشدار داده که تشدید مناقشات تجاری، تهدید مستقیمی برای مشاغل و زندگی افراد به وجود آورده و مانع از توسعه فناوری و نوآوری شرکت‌ها شده است.

اروپا درگیر چالش برگزیت است و هراس از این که انگلیس ممکن است در آستانه یک خروج دشوار از اتحادیه اروپا باشد و توافقی برای مدیریت تجارت آینده از طریق کانال انگلیس وجود نداشته باشد، به تجارت صدمه زده است.

از سوی دیگر بلومبرگ در گزارشی درباره وضعیت اقتصادی آمریکا نوشته است در حالی که ترامپ به شدت مشغول تهدید استیضاح و موضوع مداخله خارجی در انتخابات است، وضع اقتصادی آمریکا تهدید بزرگتری برای آینده سیاسی رئیس جمهوری آمریکا به وجود آورده و بزرگترین تهدید اقتصادی برای ترامپ، جنگ تجاری است.

رویترز نیز روز گذشته در گزارشی از عقب‌گرد دلار در بازارهای ارزی با اعلام جنگ تجاری آمریکا به اتحادیه اروپا خبر داد.

بر اساس این گزارش پس از آن که این بار اتحادیه اروپا قربانی جنگ تجاری کاخ سفید شد، نگرانی‌ها از تشدید اختلافات بین دو متحد دو سوی اقیانوس و کشیده شدن اقتصاد آمریکا به یک رکود دیگر باعث ریزش دلار در بازارهای جهانی شد.

در آخرین روز از معاملات بازارهای ارزی جهانی، هر دلار به ۱۰۶.۷۶ ین رسید تا به یکی از پایین‌ترین سطوح خود در طول یک ماه اخیر در برابر ارز ژاپنی برسد. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا با ۰.۰۲ درصد کاهش به ازای ۱.۴۸۰۹ دلار مبادله شد تا ارزش دلار استرالیا از کمترین سطح سه هفته اخیر فاصله گیرد.

منبع: عصر اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

یادداشت