اخبار اقتصادی

 • image.jpeg

  بازگشت ثبات نسبی به اقتصاد ایران

  رییس بانک مرکزی گفت: ثبات نسبی در شرایطی به اقتصاد ایران بازگشت که یک سال از شروع جنگ اقتصادی و تحریم بانکی و صادرات نفت ایران توسط آمریکا با هدف فروپاشی اقتصاد کشور می‌گذرد.

 • عبدالناصر همتی

  تقویت ۴۰ درصدی پول ملی براساس گفته رییس بانک مرکزی

  عبدالناصر همتی طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: سال گذشته در این ایام وضعیت بدی بر اقتصاد کشورمان حاکم شده بود. که امروز وضعیت بهبود یافته است.

 • بانک های خصوصی

  ۷۰ درصد از منابع مالی کل کشور متعلق به بانک های خصوصی است.

  به گفته مصباحی مقدم هم اکنون بیش از ۷۰ درصد از منابع مالی کشور در اختیار بانک های خصوصی است و آن‌ها هم به پرداخت سودهای نامتعارف اقدام می کنند.

 • بازگشت شاخص کل بورس به ارتفاع 65 هزار واحدی

  بازدهی 2.46 درصدی شاخص کل بورس

  در پایان معاملات هفته منتهی به 2 مردادماه 98، شاخص کل با 6074 واحد افزایش نسبت به هفته ماقبل، به رقم 252865 واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل بورس بازدهی 2.46 درصدی را تقدیم سرمایه گذاران کرد.

 • تراز مثبت تجاری ایران با ۸۴ کشور/ کالاهای اساسی در صدر واردات

  ۱۰شریک اول تجاری ایران در فصل بهار

  بررسی آمار روزانه گمرک نشان می‌دهد که ۵ مبدا عمده صادراتی ایران در فصل بهار کشورهای عراق، چین، امارات، افغانستان و ترکیه و ۵ مبدا عمده وارداتی نیز چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان بوده اند.

 • تجارت جهانی

  صادرات چشمگیر خدمات فنی مهندسی به شرق آفریقا

  رئیس اداره شرق آفریقا وزارت امور خارجه اعلام کرد: شرق آفریقا یکی از مهم‌ترین مناطقی است که به آن صدور خدمات فنی مهندسی داریم؛ چنانچه بیشترین خدمات فنی مهندسی پس از همسایگان به شرق آفریقا صادر شده است.

 • image.jpeg

  نقش بانک مرکزی در افزایش نقدینگی بازار

  یک اقتصاددان افزایش نرخ ارز، دستپاچگی نهادهای سیاست‌گذار و بانک مرکزی، پیش‌فروش سکه و مصاحبه‌هایی که باعث هیجان بازار شد را به عنوان عوامل رشد نقدینگی در سال اخیر و رسیدن آن به مرز ۱,۹۰۰ هزار میلیارد تومان ارزیابی کرد.

 • ارزهای خارجی

  بیش از پنج میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی ار ابتدای سال به کشور وارد شده است

  معاون ارزی بانک مرکزی از بازگشت بیش از پنج میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی توسط صادر کنندگان در سامانه نیما و به روش واردات در مقابل صادرات طی چهار ماهه سال جاری خبر داد.

 • image.jpeg

  افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی

  حجم بدهی بانک ها به بانک مرکزی در سال ۹۷ با رشد ۴.۷ درصدی به یک هزار و ۳۸۱ هزار میلیارد ریال رسید، در حالی که این بدهی سال 96 نسبت به سال قبل، ۳۲.۴ درصد رشد داشته است.

 • بانک مرکزی

  دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای تامین مالی تولید

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط سال ١٣٩٨ را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

 • بازگشت شاخص کل بورس به ارتفاع 65 هزار واحدی

  پیشروی هزار واحدی شاخص بورس تهران همزمان با کاهش تعهدات برجامی

  شاخص بورس تهران پس از آنکه در روز گذشته ۱.۴۱ کاهش یافت، امروز هزار واحد رشد کرد و به سطح ۴۴۷ واحد رسید. نمادهای «شپنا»، «شبندر» و «شتران» بیشترین تاثیر را بر رشد نماگر اصلی بازار داشتند.

 • ایران و ترکیه

  رشد ۱۷درصدی صادرات ترکیه به ایران

  صادرات ترکیه به ایران در پنجمین ماه سال جاری میلادی ۱۷ درصد رشد کرد و به ۲۲۹ میلیون دلار رسید.

 • oil

  وضعیت قیمت نفت بعداز نشت گروه 20

  در حالی قیمت نفت در بازارهای جهانی برای آخرین معاملات هفته گذشته در محدوده های منفی گزارش شد که از مهمترین عوامل فشار بر آن، عدم اطمینان از حصول نتیجه مثبت از نشست سران آمریکا و چین در حاشیه نشست گروه ۲۰ بود.

 • بانک مرکزی

  اولتیماتوم بانک مرکزی به صادرکنندگان

  بانک مرکزی با اشاره به اینکه صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان نسبت به درج پروانه‌های صادراتی در سامانه جامع تجارت اقدام کنند، اعلام کرد که صادرکنندگان تا پایان تیر ماه جاری ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی بازگردانند.

 • تسریع در اجرایی کردن اینستکس

  تسریع در اجرایی کردن اینستکس از مرگ برجام جلوگیری می‌کند

  کمال خرازی با بیان اینکه مردم ایران به دلیل عدم اجرای تعهدات برجامی و تبعیت از ترامپ به شدت نسبت به اروپا بدبین هستند، تصریح کرد: اروپا با تسریع در اجرایی کردن اینستکس از مرگ برجام جلوگیری کند.

 • بخشنامه ارزی

  دو تصمیم مهم درباره بازار ارز

  شورای پول و اعتبار در جلسه اخیر خود دو تصمیم مهم برای مدیریت بازار ارز را به تصویب رساند. به این ترتیب، ایجاد «بازار متشکل معاملات ارزی» و امکان «سپرده‌گذاری ریالی بر پایه ارز» در دستور کار بانک مرکزی و نهادهای ذی‌ربط قرار گرفت.

 • عبدالناصر همتی

  تحلیلی از اظهار نظر اخیر رئیس کل بانک مرکزی، در مورد دلار 4200 تومانی

  روایت رسمی از دلار ۴۲۰۰ تومانی که اغلب بر کامیابی این سیاست در مهار قیمت‌ها تاکید می‌کرد، تغییر جهت داد.

 • دوئل چین و آمریکا

  برندگان و بازندگان دوئل اقتصادی چین و آمریکا

  ارزیابی‌های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد که اعمال تعرفه‌های تجاری از سوی چین و آمریکا به طرز غیرقابل اجتنابی پیامدهایی را برای تجارت بین‌الملل در پی خواهد داشت. اعمال تعرفه‌ها منجر به کاهش تجارت دوجانبه آمریکا و چین خواهد شد، اما روند رقابت‌های جهانی را در راستای منافع شرکت‌های کشورهای دیگر تغییر می‌دهد که هدف این تعرفه‌ها قرار ندارند. مطابق بررسی‌ها اروپا بیشترین منفعت را از این جنگ تجاری کسب می‌کند.

 • بازگشت شاخص کل بورس به ارتفاع 65 هزار واحدی

  عقبگرد شاخص بورس از رشد و بی توجهی به افزایش قیمت های جهانی

  در نخستین روز از هفته جاری شاخص بورس تهران که توانسته بود در ساعات میانی معاملات رشدی ۵۲۰ واحدی را شاهد باشد کم کم از راه رفته بازگشت و در نهایت با افتی ۱۹۶ واحدی به کار خود در روزجاری پایان داد.

 • حجم تجارت غیر نفتی خارجی سه ماهه ۲۱ میلیارد دلار شد/ صادرات از واردات پیشی گرفت

  کارنامه تجارت خارجی در ٩ماهه نخست سال

  سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به کارنامه تجارت کشور در ٩ماه نخست امسال گفت: با وجود تحریم های سخت امسال در بحث صادرات در ۹ ماهه ۵.۵ درصد صادرات غیر نفتی به جز خدمات داشتیم و میزان واردات در ۹ ماهه ۳۲.۷ میلیارد دلار بوده که عمده آن کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه بوده است.

یادداشت

پربحث‌ها